Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zieloni chcą objąć regiony węglowe strefą odnowy gospodarczej. Zaprezentowali Zielony Plan Odbudowy

Podczas sobotniego kongresu Partii Zieloni przedstawiono program, na który składają się trzy filary zielonej odbudowy: gospodarczy, społeczny i środowiskowo-klimatyczny

W sobotę w Warszawie rozpoczął się kongres Partii Zieloni. Podczas wydarzenia wybrane zostaną nowe władze ugrupowania. Wcześniej jednak zaprezentowano dokument pod nazwą Zielony Plan Odbudowy, który powstał we współpracy z Europejską Partią Zielonych.

Przeczytaj też: Polskie mięso jesz na własne ryzyko. NIK o jakości żywności

– To odpowiedź na wyzwania, które stoją przed Polską w związku z pandemią koronawirusa, ale też w związku z przybierającymi na sile zmianami klimatycznymi – mówiła podczas kongresu Małgorzata Tracz, ustępująca przewodnicząca Partii Zieloni. Jej zdaniem te zmiany zostaną zrealizowane przez przyszły rząd.

O jakie konkretnie zmiany chodzi? Na Zielony Plan Odbudowy składają się trzy filary odbudowy: gospodarczy, społeczny oraz środowisko-klimatyczny. – W ramach każdego z filarów opracowaliśmy szereg reform i inwestycji, które unowocześnią i zazielenią polską gospodarkę, poprawią jakość życia Polek i Polaków oraz pomogą stawić czoła katastrofie klimatycznej – czytam w dokumencie.

W obszarze gospodarczym znalazły się zapowiedzi takie jak np. przeznaczenie 3 proc. PKB na badania i rozwój zielonych innowacji i technologii, obniżenie „podatku Belki” dla zielonych inwestycji i wprowadzenie zielonych obligacji, z których środki zostaną przeznaczone na redukcję emisji. W programie znalazła się też obniżka VAT na produkty i usługi zmniejszające emisję (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), czy utworzenie Zielonej strefy odnowy gospodarczej w dawnych regionach węglowych. W dokumencie znalazła się również zapowiedź rezygnacji z papieru w administracji publicznej do 2025 roku.

W obszarze społecznym wiele miejsca poświęcono kwestiom dotyczącym pandemii. Zieloni zapowiadają wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19, a także zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną do 7,5 proc. PKB do 2025 roku.

Przeczytaj też: Suski i Sasin straszą skutkami unijnego pakietu Fit for 55

W części dotyczącej filaru środowiskowo-klimatycznego pojawiły się zapowiedzi jak najszybszego przejścia na źródła odnawialne. Zieloni zapowiadają przestawienie polskiego systemu energetycznego na OZE do 2040 roku w proporcjach: 50-55 proc. energii z wiatru (z farm morskich i lądowych), 30 proc. energii ze słońca oraz 15-20 proc. energii z biogazu. Taki miks źródeł energii niestety nie pozwoliłby w pełni zaspokoić potrzeb Polski, szczególnie jeśli chodzi o przemysł wymagający stabilnych dostaw. Jednak ze względu na stagnację w transformacji polskiej energetyki każde odblokowanie inwestycji w OZE wydaje się ciekawym pomysłem.

Dodatkowo Zieloni deklarują obniżenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 55 proc. do 2028 roku oraz zwrot do 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany ogrzewania na niskoemisyjne (np. pompa ciepła zasilana z PV). Ugrupowanie zapowiada również utworzenie pół miliona miejsc pracy w zielonych gałęziach gospodarki na bazie planu inwestycyjnego w gospodarkę niskoemisyjną.

Skąd Zieloni zamierzają wziąć pieniądze na spełnienie wszystkich tych zapowiedzi? Po pierwsze chcą natychmiastowego odblokowania środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy (58,1 mld euro), a także przeznaczenia 100 proc. wpływów z handlu pozwoleniami do emisji CO2 na inwestycje niskoemisyjne (ok. 100 mld zł do 2030 roku). Zieloni wskazują również na natychmiastową realizację wyroków TSUE i zatrzymanie naliczania dalszych kar finansowych dla Polski (7 mln zł dziennie).

Przeczytaj też: Zbigniew Ziobro chce wypowiedzenia pakietu klimatycznego

Podczas dzisiejszego kongresu zostaną wybrane nowe władze Partii Zieloni. Po 7 latach ze stanowiska przewodniczącej ustępuje Małgorzata Tracz. W okresie jej przewodniczenia funkcjonujące od 2003 roku ugrupowanie zadebiutowało w Sejmie (było to możliwe dzięki startowi w ramach Koalicji Obywatelskiej), wprowadzając trzech posłów. Wśród kandydatów na następców Tracz za faworytkę uchodzi posłanka Urszula Zielińska.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ZIELONI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies