Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy deklaracje Lidla w sprawie ograniczania plastiku są prawdziwe? WWF to zweryfikował

Fundacja WWF Polska oceniła, na ile Lidl Polska wywiązuje się z realizacji zobowiązań mających na celu eliminację plastiku

Lidl przypomina, że realizuje wizję „Mniej plastiku – obieg zamknięty”. Angażuje się szczególnie w zbiórkę, segregację i recykling odpadów. W ramach strategii REset Plastic sieć zobowiązała się do zmniejszenia zużycia plastiku do 20 proc. do 2025 roku oraz do wytwarzania 100 proc. opakowań marek własnych z materiałów nadających się do recyklingu. W ciągu najbliższych trzech lat Lidl chce produkować opakowania produktów marek własnych z materiałów, które średnio w 25 proc. będą pochodzić z recyklingu.

Przeczytaj też: Niemiecki rząd zostawi firmy paliwowe na lodzie? Chodzi o wodór

Tyle, jeśli chodzi o plany. Jak w praktyce wygląda ich realizacja? Sprawdziła to Fundacja WWF Polska, która używając narzędzia Plastic Scorecard for Business Assessment oceniła system zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych Lidla.

Narzędzie to umożliwia analizę celów strategicznych firmy w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych, a także praktyk w zakresie opakowań od etapu ich projektowania po znakowanie. Bada się również cały szereg innych działań, m.in. budowanie świadomości wśród kontrahentów czy klientów oraz zaangażowanie w branżowe projekty na rzecz ograniczania odpadów po opakowaniach.

Jakie są efekty kontroli? Okazuje się, że Lidl Polska ma powody do satysfakcji. Sieć uzyskała maksymalną możliwą liczbę punktów w kategoriach: strategia, zobowiązania i polityka firmy, a także w obszarach szkolenia pracowników i zaangażowania międzysektorowego.

– Problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem nadal się powiększa, dlatego powinniśmy podjąć znaczące i systemowe działania w celu jego rozwiązania. Przedsiębiorstwa stanowią jeden z najważniejszych elementów kompleksowego działania, dlatego doceniamy prośrodowiskowe postępowanie Lidl Polska oraz strategię redukującą zużycie plastiku – REset Plastic. Razem z usprawnieniami wprowadzanymi do systemów gospodarowania odpadami i większą świadomością obywateli, zaangażowanie sektora prywatnego może sprawić, że problem zanieczyszczenia plastikiem znacznie się zmniejszy – komentuje Ewa Chodkiewicz, kierowniczka zespołu arównoważonego rozwoju WWF Polska i ekspertka w dziedzinie gospodarki cyrkularnej.

Przeczytaj też: Zobacz film o wegańskich lokalach w Warszawie

Lidl Polska doceniono m.in. za zarządzanie kwestią odpadów w sposób kompleksowy i zgodnie z wytycznymi strategii REset Plastic. Ponadto sieć dąży do maksymalnego odzysku odpadów w trakcie całej swojej działalności (zarówno w biurach, magazynach jak i sklepach), a także edukuje klientów w zakresie prawidłowej segregacji odpadów (na wybranych opakowaniach produktów marek własnych są zamieszczane instrukcje, gdzie należy wyrzucić dany materiał). Lidl Polska podkreśla, że będzie podejmować kolejne działania na rzecz eliminowania plastiku.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: WWF POLSKA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies