Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rekord w Norwegii: dwie trzecie nowych aut to samochody elektryczne

Ten wynik to prawdziwy przełom w realizacji celów dotyczących zeroemisyjnego transportu. Największym powodzeniem cieszyła się Tesla

W Norwegii w 2021 r. padł nowy rekord sprzedaży samochodów elektrycznych. Niemal 65 proc. wszystkich nowych aut było na baterie. Dla porównania w 2020 roku odsetek ten wyniósł 54 proc.

Całkowita sprzedaż nowych aut w Norwegii wzrosła w 2021 roku o 25 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym i wyniosła blisko 180 tys. sztuk.

– Styczeń to mój ulubiony miesiąc w roku. Zawsze miło jest świętować nowe rekordy, zwłaszcza gdy cały kraj uczestniczy w ich osiągnięciu – mówi Christina Bu, sekretarz generalna Norweskiego Towarzystwa Elektromobilnego.

Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Norwegii gwałtownie wzrosła, a rekordy były bite w 2021 r. co miesiąc. Warto jednak pamiętać, że promocja elektrycznej motoryzacji ma już w kraju fiordów ponad 25 lat i teraz obserwujemy finisz tego maratonu.

Przeczytaj też: Auta elektryczne nie radzą sobie zimą? Co powiesz na zimowy test z Norwegii?

Najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży nowych elektrycznych samochodów w Norwegii był wrzesień. Niemal 78 proc. wszystkich nowych sprzedanych aut było na prąd. W grudniu odsetek ten wyniósł 67 proc.

W podsumowaniu 2021 roku wyliczono, że auta elektryczne stanowiły 64,5 proc. całej sprzedaży i jest to rekordowy wynik. Udział hybryd plug-in (PHEV) osiągnął 21,9 proc. i w porównaniu z 2020 rokiem wzrósł niewiele.

Przeczytaj też: Na horyzoncie są już samoloty elektryczne. Dania składa ważną deklarację

Rok 2021 okazał się rekordowy w Norwegii również dla Tesli. Po 11 latach dominacji grupa Volkswagen musiała przekazać puchar zwycięzcy. Tesla Model 3 była najlepiej sprzedającym się samochodem w kraju. Kolejne miejsca należały do Toyoty RAV4 PHEV, Volkswagena ID.4 i ponownie Tesli – Model Y. – Po raz pierwszy marka w pełni elektrycznych samochodów znajduje się na szczycie listy – dodaje Christina Bu.

Tesla zdetronizowała Audi i Hyundaia: marki, które w ubiegłych latach osiągały nawet 80 proc. udziału w sprzedaży.

Cel na rok 2022 to przekroczenie 80 proc. sprzedaży nowych w pełni elektrycznych samochodów. Obecnie e-auta są znacznie popularniejsze wśród nabywców indywidualnych. Norweskie Stowarzyszenie Elektromobilne chce w 2022 roku promować zakup i leasing aut elektrycznych przez firmy.

Przeczytaj też: Chiński starup NIO stawia pierwsze stacje wymiany baterii w Norwegii

W 2016 r. norweski parlament przyjął cel, zgodnie z którym do 2025 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane w Norwegii powinny być bezemisyjne (elektryczne lub wodorowe). W 2022 r. rygorystyczne przepisy redukcyjne obejmą prawdopodobnie instytucje publiczne, a te nie będą już mogły kupować nowych samochodów spalinowych.

Jakie zachęty stosuje państwo? Nabywcy aut elektrycznych nie muszą płacić podatku VAT. Mają też przywileje w postaci obniżonej opłaty za parkingi i przejazdy płatnymi trasami oraz przeprawy promem (do niedawna byli całkowicie zwolnieni z tych opłat).

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies