Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Francja zaostrza zasady ochrony zwierząt. Cyrki i przemysł futrzarski zginą?

Francja zmienia przepisy w sprawie praw zwierząt. Koniec z hodowlą norek na futra, niedźwiedziami w cyrkach i występami delfinów. To prawdziwy przełom. Właściciele cyrków są zdruzgotani

Po roku dyskusji władze Francji ostatecznie przyjęły zmiany w przepisach dotyczących praw zwierząt. Prezydent Emanuel Macron podpisał ustawę 30 listopada br. Dokument uwzględnia dobrostan wielu gatunków zwierząt hodowanych w trudnych warunkach na potrzeby przemysłu rozrywkowego i futrzarskiego.

Zmiany uniemożliwią również organizowanie pokazów z udziałem delfinów. Zakaz hodowli norek będzie obowiązywał niemal od zaraz. Dzikie zwierzęta z cyrków mają zniknąć najpóźniej za dwa lata, a ich posiadanie będzie zakazane za siedem lat.

Przeczytaj też: Wielka Brytania zakaże handlu płetwami rekina

Nowe prawo podnosi maksymalną karę, jaka może zostać nałożona za maltretowanie zwierząt. Za taki czyn grozić będzie do 5 lat. Wysokość grzywny ustalono na 75 tys. euro (ok. 350 tys. zł). Co ważne, nowe przepisy zakazują wykorzystywania dzikich zwierząt w telewizji, na wszelkiego rodzaju imprezach prywatnych i w klubach. Zakazują też sprzedaży kociąt i szczeniąt w sklepach.

Nowe regulacje nie załatwiają jednak wszystkich kontrowersyjnych kwestii związanych z prawami zwierząt we Francji. Wciąż możliwe będzie przeprowadzanie walk byków, hodowla gęsi i kaczek na foie gras oraz polowania. Jednak już obecne zmiany są pozytywnie przyjmowane przez część aktywistów. Prozwierzęca fundacja założona przez aktorkę Brigitte Bardot ocenia podpisane przez Macrona przepisy jako „znaczący postęp na rzecz praw zwierząt we Francji”.

Przeczytaj też: Polskie przepisy w cieniu decyzji władz Danii o eksterminacji norek

We Francji jest ponad 120 właścicieli cyrków i dla nich nowe przepisy są nie do zaakceptowania. We wspólnym oświadczeniu podkreślili, że zwierzęta w ich cyrkach mają doskonałe warunki życia. Ostrzegli, że tak restrykcyjne przepisy mogą spowodować, że część zwierząt do tej pory pracujących w cyrkach może zostać porzuconych. Reakcja właścicieli cyrków może nieco dziwić, ponieważ we Francji stale rośnie liczba gmin, w których objazdowe cyrki wykorzystujące zwierzęta do pokazów nie mogą występować. Jak podaje agencja AFP, większość mieszkanek i mieszkańców Francji popiera nowe przepisy.

W Polsce prezydent Andrzej Duda podpisał we wrześniu br. przepisy zakazujące wykorzystywania w cyrkach dzikich zwierząt niebezpiecznych. Przepisy dopuszczają pokazy takich zwierząt jak wielbłądy, lamy czy owce. Sprzeciwiają się temu organizacje prozwierzęce.

Zdjęcie: Becky Phan on Unsplash

KATEGORIA
ŚRODOWISKO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ŚRODOWISKO, UE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies