Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nagroda Nobla dla naukowców, którzy wykazali związek wyższego stężenia CO2 z globalnym ociepleniem

Nagrodę Nobla 2021 w dziedzinie fizyki przyznano naukowcom, którzy przyczynili się zrozumienia i przewidywania procesów związanych z klimatem na Ziemi

Japończyk Syukuro Manabe, Niemiec Klaus Hasselmann i Włoch Giorgio Parisi otrzymali Nagrodę Nobla 2021 w dziedzinie fizyki. Komitet noblowski docenił ich za „przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych”, które sprowadzają się do tego, że więcej wiemy o zmianach klimatu.

Przeczytaj też: Naukowcy PAN alarmują: polskie miasta nie są gotowe na kryzys klimatyczny

Syukuro Manabe i Klaus Hasselmann zostali docenieni za rozwój „fizycznego modelowania klimatu Ziemi” oraz „wiarygodne przewidywania globalnego ocieplenia".

Efektem wieloletniej pracy Manabe jest pokazanie, w jaki sposób podwyższony poziom dwutlenku węgla w atmosferze przyczynia się do wzrostu temperatur na powierzchni Ziemi. Fizyk od lat 60-tych XX wieku pracował nad fizycznymi modelami klimatu. Urodzony w 1931 roku meteorolog i klimatolog jest pionierem w wykorzystywaniu komputerów do badań nad klimatem i modelowania.

Hasselmann, również 90-latek, to czołowy niemiecki oceanograf specjalizujący się w modelowaniu klimatu. W latach 70-tych opublikował wyniki badań, w których powiązał zjawiska pogodowe z klimatem. Dzięki tej pracy można było zacząć posługiwać się wiarygodnymi modelami pomimo tego, że pogoda wciąż jest zmienna i trudna do przewidzenia.

Manabe i Hasselmann dostaną połowę z wynoszącej 10 mln koron szwedzkich nagrody.

Druga jej część przypadnie Giorgio Parisiemu, fizykowi teoretykowi, który w swojej ponad 50-letniej karierze naukowej poświęcił się „wzajemnym oddziaływaniom nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej”. Odkrycie to pomogło zrozumieć wiele zjawisk w takich dziedzinach jak matematyka, biologia i uczenie maszynowe, w których zastosowano „ukryte wzorce w nieuporządkowanych złożonych materiałach”.

Przeczytaj też: Lęk klimatyczny paraliżuje młodych, boją się mieć dzieci

Od 4 do 11 października br. Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. W tygodniu noblowskim poznajemy laureatów nagród w następujących dziedzinach: medycyna, fizyka, chemia, literatura, nauki ekonomiczne. Przyznawana jest też pokojowa nagroda Nobla.

Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901. Fundatorem zaś był Alfred Nobel, wynalazca dynamitu. Przez lata stała się ona najbardziej prestiżową nagrodą w świecie nauki.

Zdjęcie: Twitter/Nobel Prize

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies