Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polacy w finale konkursu Formuły E dla filmowców – włącz Green Podcast i poznaj ich historię

Młodzi filmowcy znaleźli się w ścisłym finale Talent Call for Filmmakers. Opowiedzieli historię, która urzekła organizatorów. Zobacz, jak może wyglądać przyszłość bez paliw kopalnych

Z tego podcastu dowiesz się, w jaki sposób para młodych twórców o polskich korzeniach znalazła się w finale Talent Call dla filmowców zorganizowanym przez Formułę E w trakcie jej VII sezonu. Jak opowiadać wciągające historie o kwestiach związanych ze zmianą klimatu? Jak skutecznie promować kobiety w motosportach? I jaką historię ma mała zabawkowa „Warszawa”, która otworzyła drzwi twórcom do międzynarodowego projektu, a także dlaczego głos Grety Thunberg jest dziś tak ważny.

Na stronie organizatorów Talent Call możemy przeczytać, że finaliści z Wielkiej Brytanii Szymon Clivaz i Katarzyna Malinowska szukają sposobów na wprowadzanie pozytywnych zmian poprzez kreatywność. Szymon ze Szwajcarii i Katarzyna z Polski studiują w Edynburgu. Współpracują twórczo i dzielą pasję do sportów motorowych. Szymon i Kasia są oboje niezwykle ambitni i starają się tworzyć dzieła sztuki wokół kluczowych problemów społecznych, które ich zdaniem idealnie pasują do Formuły E.

Krótką historię o świecie bez paliw kopalnych, która otworzyła naszym gościom drzwi do konkursu znajdziesz tutaj.

ABB Fia World Championship Formula E to najbardziej zrównoważona seria motorsportowa świata. Zmaganiom kierowców towarzyszy chwytliwe hasło: #positivelycharged, czyli pozytywnie naładowani.

We wrześniu 2020 roku, kiedy seria zyskała miano mistrzostw świata, stała się pierwszym i jedynym sportem, który może pochwalić się takim certyfikatem. Udało się to dzięki zmniejszeniu własnego śladu węglowego, a następnie inwestowaniu w międzynarodowe projekty tak, aby zrównoważyć pozostałe emisje w każdym sezonie.

Formuła E jest sygnatariuszem inicjatywy ONZ Climate Neutral Now, i zarządza swoim śladem węglowym za pomocą trzystopniowej metodologii:

  • Mierzy – skutecznie i dokładnie emisji dwutlenku węgla podczas całych mistrzostw;
  • Redukuje – nadaje priorytet redukcji własnego śladu węglowego w jak największym stopniu poprzez wewnętrzne bezpośrednie działania;
  • Kompensuje emisjię CO2 – równoważy emisję gazów cieplarnianych własnej floty poprzez inwestycje w projekty takie jak. ochrona zagrożonych lasów, siedlisk naturalnych czy torfowisk.

Z Katarzyną Malinowską i Szymonem Clivaz spotkaliśmy się online tuż przed finałem VII sezonu elektrycznego odpowiednika Formuły 1. Dziś publikując ten podcast już wiem kto stanął na podium i nazwiska, na które stawiali moi rozmówcy pojawiły się w ścisłej czołówce. Zespół Venturi, któremu towarzyszyli filmowcy tworząc konkursowy film, triumfował podwójnie, choć przeżył też dramatyczne momenty. Zwycięzcą ostatniej rundy Mistrzostw Świata Formuły E, Berlin E-Prix został Norman Nato z zespołu Rokit Venturi Racing. Szansę na podium w tej rundzie miał także drugi kierowca monakijskiego zespołu Edoardo Mortara, niestety tuż po starcie miał groźnie wyglądający wypadek, który nie pozwolił mu na dalszy start. Jednak dla debiutanta w tej serii VII sezon był dobry, nawet nie uzyskując punktów w tym wyścigu, zajął drugie miejsce w mistrzostwach.

Ostatecznie Mistrzem Świata Formuły E został kierowca zespołu Mercedesa, holender Nyck de Vries, po VII sezonie zespół Mercedesa wygrał też w klasyfikacji konstruktorów. Dla zespołu Mercedes EQ to drugi sezon w tej serii. Trzecie miejsce na podium ma Jake Dennis z BMW i Andretti Motorsport.

Więcej o elektrycznych seriach sportowych przeczytasz w artykułach:

Jaki był start VII sezonu ABB FIA Formula E? O tym przeczytasz tutaj

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies