Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
To ma być najgłośniejszy polski startup. SunRoof pozyskał na rozwój 20 mln zł

Firma tworzy dachy solarne oraz platformę do handlu energią

Popyt na odnawialne źródła energii rośnie, dzięki czemu startupy z tej branży mogą pozyskiwać coraz więcej pieniędzy na rozwój. Przykładem jest polsko-szwedzki SunRoof Technology. Firma, która dostarcza dachy solarne, czyli zintegrowane z fotowoltaiką, pozyskała od inwestorów 20 mln zł (przeszło 4 mln euro), które przeznaczy m.in. na ekspansję w Europie i USA.

Przeczytaj też: Panele fotowoltaiczne pojawią się na dachach sklepów Lidl

Najnowszej rundzie finansowania przewodził fundusz Inovo Venture Partners. Udział wzięły w niej także SMOK Ventures, KnowledgeHub, EIT InnoEnergy i FD Growth Capital, a zatem podmioty, które kilka miesięcy temu wsparły startup kwotą 2 mln euro. Pozyskane przez SunRoof środki umożliwią m.in. wchodzenie na nowe rynki i skalowanie biznesu. Obecnie produkt SunRoof jest dostępny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

Startup poinformował również o pracach nad nowym projektem. To platforma obrotu (marketplace), która umożliwi klientom zarabianie na nadwyżkach wyprodukowanej energii oraz zarządzanie jej wykorzystaniem. Pomocna w rozwoju tej usługi ma być przejęta szwedzka spółka Redlogger, dostarczająca oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE. Docelowo system tworzony przez SunRoof podpowie, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, ale też zakup prądu od konkretnego dostawcy.

Przeczytaj też: Zobacz, jak rozwija się polska fotowoltaika

Innowacyjność SunRoof polega na tym, że panele fotowoltaiczne nie są montowane na dachach – panel jest jednocześnie dachem. Takie rozwiązanie nie tylko lepiej wygląda, ale też jest bardziej wydajne. Firma przekonuje, że przy użyciu jej produktu można wytworzyć więcej energii z jednego metra kwadratowego niż przy użyciu rozwiązań konkurencji. To dyskusyjna deklaracja, bo zintegrowana z dachem fotowoltaika wymaga chłodzenia, a to pochłania energię. Technologia ma być jednak udoskonalana, bo rośnie zespół rozwijający biznes. Obecnie SunRoof zatrudnia 60 osób, z których 50 dołączyło do spółki w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies