Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Te dane robią wrażenie. Zobacz, jak rozwija się polska fotowoltaika

Łączna powierzchnia wszystkich instalacji słonecznych w Polsce odpowiada jednej trzeciej kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie

Rynek energetyki słonecznej w Polsce jest bardzo młody, a przez to rozwija się ze spektakularną dynamiką. Tylko w ubiegłym roku zamontowano w naszym kraju około 7,7 mln modułów słonecznych. Ich łączna powierzchnia to mniej więcej 1260 ha. Odpowiada to 1761 boiskom piłkarskim oraz ponad jednej trzeciej powierzchni kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.

Przeczytaj też: Butelki zwrotne oddasz już bez paragonu

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opublikowało raport „Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce 2020”, który w ciekawy sposób pokazuje sytuację tego sektora w Polsce. Na koniec 2020 roku w Polsce pracowało 466,1 tys. mikroinstalacji, z których większość (321,4 tys.) przyłączono do sieci w 2020 roku. Łącznie w ubiegłym roku przyłączono w Polsce 2550 MW elektrowni słonecznych, z czego 2151 MW mocy przypadało na małe, przydomowe instalacje. Udział energetyki słonecznej w mocy elektrycznej zainstalowanej w Polsce wzrósł do 7,2 proc.

Najwięcej, bo aż 112 tys. nowych mikroinstalacji, przyłączyła Polska Grupa Energetyczna. Na drugim miejscu znalazła się grupa Tauron z wynikiem niemal 98 tys. nowych instalacji. Operatorzy Energa, Enea oraz innogy przyłączyli odpowiednio 60 tys., 43 tys. oraz 2,5 tys. mikroinstalacji. Autorzy raportu szacują, że pozostali operatorzy przyłączyli około 5,6 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na koniec poprzedniego roku potencjał rocznej produkcji energii elektrycznej z tych paneli wynosił 2 888 GWh. Potencjał rocznej produkcji energii ze wszystkich instalacji fotowoltaicznych wynosił wówczas 3 525,6 GWh.

Przeczytaj też: McDonald’s zielenieje. Poznaj kanapkę Veggie Burger

Z raportu wynika również, że co dwunasty budynek na terenie kraju jest wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny, a wartość tego rynku w ubiegłym roku wyniosła blisko 10 mld zł. Liczb te mogą robić wrażenie, ale należy podkreślić, że jednocześnie małe źródła energii ze słońca są w stanie mniej niż 2 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. Jeśli weźmie się pod uwagę także większe systemy fotowoltaiczne, to potencjał produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych wzrasta do niewiele pond 2 proc. krajowego zużycia.

Więcej danych z raportu, przedstawionych w formie wykresów, znajdziesz pod tym adresem.

Foto: ZE PAK

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies