Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Takie kręcenie lubimy – Tauron pozyskuje coraz więcej energii z farm wiatrowych

Doniesieniom o rozwoju OZE towarzyszą kiepskie wyniki finansowe. Tauron stracił w ubiegłym roku blisko 2,5 mld zł

Zielony Zwrot Taurona zaczyna przynosić skutki. Firma poinformowała, że jej farmy wiatrowe w ubiegłym roku dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej – o 40 proc. więcej niż w 2019 roku. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 400 tysięcy gospodarstw domowych. Spółka wyjaśnia, że poprawa wyników to głównie efekt przejmowania kolejnych farm. We wrześniu 2019 roku Tauron kupił elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 180 MW.

Przeczytaj też: Polsat i Polkomtela zasili zielona energia

Spółka uściśliła w swoim komunikacie, że wskaźnik wykorzystania mocy dla wszystkich jej farm wiatrowych wyniósł w ubiegłym roku średnio ok. 30 proc. FW Inowrocław i FW Mogilno o łącznej mocy 66 MW, utrzymywały wysoki poziom wykorzystania, ponad 35 proc. Pod względem sytuacji meteorologicznej ubiegły rok był ponoć udany, dobre warunki wietrzne panowały zwłaszcza w lutym. Farmy wiatrowe spółki wytworzyły wówczas około 150 GWh energii, a średnia produktywność wyniosła aż 50 proc., co jest wynikiem rzadko spotykanym.

Tauron ma dziewięć farm wiatrowych. Energię elektryczną wytwarzają na nich 182 turbiny o łącznej mocy 380,75 MW. W lutym firma rozpoczęła budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW, o czym możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Na instalację zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin, każda o mocy 2 MW. Elektrownia rocznie wyprodukuje 90 GWh energii, co zaspokoi potrzeby 35 tysięcy gospodarstw domowych. Energia z tej instalacji powinna popłynąć w połowie 2022 roku.

Przeczytaj też: Powstanie gigantyczna fabryka mleka roślinnego

Spółka zapewnia, że rozwój odnawialnych źródeł energii to dla niej priorytet inwestycyjny. W połowie dekady firma zamierza dysponować ponad 1 tys. MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie oraz 300 MW w farmach fotowoltaicznych. Pomoże to zrealizować Zielony Zwrot, program wdrażany od połowy 2019 roku.

Informacjom o dobrych wynikach farm wiatrowych towarzyszą niestety doniesienia o dużych stratach grupy Tauron w 2020 roku – sięgnęły one blisko 2,5 mld zł netto. To dane szacunkowe, ostateczne wartości poznamy wraz z publikacją raportu, którą zaplanowano na 31 marca. Zaprezentowane już dane wskazują, że w 2020 roku grupa osiągnęła przychód wysokości 20,9 mld zł (rok wcześniej było to 20,5 mld zł). Na inwestycje wydano ponad 4 mld zł, z czego ponad 1,3 mld zł w czwartym kwartale. Rok wcześniej wydatki na inwestycje przekroczyły 4,1 mld zł.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies