Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przemysł 4.0 skorzysta na zielonej rewolucji. W Polsce rusza rekordowa inwestycja w baterie

W Gdańsku produkowane będą baterie do stacjonarnych magazynów energii. Inwestycja warta setki milionów złotych pozwoli osiągnąć rekordową skalę produkcji. Za całym przedsięwzięciem stoją ludzie, którzy budowali potęgę Tesli

Baterie do magazynów energii z Gdańska będą wykorzystywane do stabilizowania sieci energetycznych. Inwestycja w fabrykę Northvolt warta 200 mln dolarów (750 mln złotych) właśnie startuje. Pierwsze zestawy zjadą z linii produkcyjnej w 2022 roku. Pracę w fabryce może znaleźć nawet 500 osób.

Przeczytaj też: Auta elektryczne nie radzą sobie z mrozem? Są wyniki testu

– Nowa inwestycja typu greenfield jest szczególnie cenna z tego względu, że będziemy poprzez nią pozyskiwać nowe kompetencje. Tworzymy wiele nowych miejsc pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że spółka dostała wsparcie w ramach systemu grantowego dla specjalnych stref ekonomicznych.

Northvolt AB to spółka założona m.in. przez byłych pracowników Tesli. W Szwecji, w Skelleftea powstaje zakład produkcyjny ogniw do baterii samochodów elektrycznych. Na Polskim wybrzeżu produkowane będą zestawy baterii do stacjonarnych magazynów energii. Gdańska fabryka będzie największą tego typu inwestycją na świecie. Jej początkowa wydajność pozwoli produkować akumulatory, które zmagazynują 5 GWh energii. Maksymalny wolumen producji wyniesie 12 GWh.

Przeczytaj też: Stare baterie z autobusu elektrycznego zasilą magazyn energii

– To katapultuje nas w produkcji magazynów energii. Ten segment będzie wymagał bardzo dużych wolumenów, a nasza inwestycja ma pozwolić sprostać temu zapotrzebowaniu – wyjaśniał na łamach Bloomberg 18 lutego br. Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt. Firma zapowiada, że chce sprzedawać produkt bezpośrednio konkurujący z Megapack Tesli. Northvolt ma już pierwsze zamówienia na stacjonarne magazyny energii. Carlsson przewiduje, że nawet jedna czwarta ogniw produkowanych w Szwecji będzie trafiać do Polski, a z nich powstaną moduły bateryjne stabilizujące sieci elektroenergetyczne. Pozostałe ogniwa produkowane w Skelleftea trafią do producentów samochodów elektrycznych.

Przeczytaj też: Jak zmienia się zasięg aut elektrycznych podczas mrozów

Spólka Northvolt została założona przez byłych wiceszefów Tesli w 2016 roku. W 2018 roku ogłoszono inwestycję w Polsce. W Gdańsku powstał zakład montażu modułów bateryjnych.

Zakład Northvolt Systems na Wybrzeżu realizuje założenia Przemysłu 4.0. i wpisuje się w ogólnoeuropejski program wspierania lokalnego łańcucha dostaw dla przechodzącej transformację branży motoryzacyjnej. Dziś Europa jest na drugim miejscu pod względem produkcji baterii na świecie. Na czele znajdują się Chiny, a daleko za Starym Kontynentem są USA. Na czele polskiego oddziału spółki Northolt stoi Robert Chryc Gawrychowski, wcześniej związany z South Bay Solutions Polska. Polski oddział wspiera też Adam Drewniany, który od 2001 roku pracował w Tesli i pomagał firmie wyjść z kryzysu związanego z produkcją baterii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies