Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Na Śląsku pojawił się ekomural. Sprawdź, w jaki sposób Tauron chce nim walczyć ze smogiem

Jedna z kamienic w Zabrzu została ozdobiona podobizną Wojciecha Korfantego, która przyniesie mieszkańcom korzyści zarówno latem, jak i zimą

Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 w Zabrzu mogą się pochwalić niecodziennym dziełem na swoim budynku: na ścianie pojawił się mural przedstawiający Wojciecha Korfantego. Patriotycznych murali w Polsce przybywa, a Korfanty jest niezwykle ważną postacią w historii Śląska i całego kraju. Zabrzański mural jest jednak wyjątkowy pod innym względem – ma m.in. poprawiać jakość życia mieszkańców.

Przeczytaj też: Szybko i z dużą mocą – takie ładowanie proponuje Siemens

Ekomural ma 126 metrów kwadratowych, a wykonano go specjalną farbą pochłaniającą zanieczyszczenia z powietrza. Jeden metr kwadratowy pomalowanej nią powierzchni może wchłonąć 0,44 g tlenków azotu dziennie. To trochę więcej niż jest w stanie usunąć średniej wielkości drzewo. Twórcy przekonują, że całe naścienne malowidło w ciągu miesiąca oczyści ponad 11,34 mln metrów sześciennych powietrza. Farba zmniejsza też zanieczyszczenie formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na ścianie.

Zimą mural pochłania smog, ale korzyści przynosi także latem – dominuje w nim kolor biały, który obniża temperaturę w otoczeniu. Gdy nadejdą fale upałów, może to mieć spore znaczenie. Dlatego nanotechnologie wykorzystane w tym przypadku są zachwalane przez twórców muralu, Grupę RW. Działała ona na zlecenie władz Zabrza oraz Taurona.

Przeczytaj też: Jysk eliminuje plastikowe opakowania. Czym je zastąpi?

Mural namalowany farbami określanymi jako „pożeracze smogu” symbolicznie wpisuje się w „Zielony zwrot” Taurona – to strategia, dzięki której grupa energetyczna przechodzi zieloną transformację. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że spółka pod koniec 2020 roku zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej na swoich terenach poprzemysłowych. Na początku br. okazało się natomiast, że Tauron wykorzysta baterie wymontowywane z autobusów elektrycznych Solarisa i zbuduje z nich stacjonarny magazyn energii.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies