Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Equinor i BP nawiązują strategiczną współpracę. Na celowniku morskie farmy wiatrowe

Dwa koncerny naftowe coraz mocniej inwestują w farmy wiatrowe na morzu na całym świecie

Koncerny paliwowe BP i Equinor mocno inwestują w morskie farmy wiatrowe. Poinformowały o sfinalizowaniu transakcji, która będzie początkiem ich strategicznej współpracy. Na początek Equinor sprzedał BP 50 proc. udziałów w projektach rozwoju morskich farmach wiatrowych zlokalizowanych przy wschodnim wybrzeżu USA. Wartość transakcji to 1,1 mld dolarów.

Przeczytaj też: Które firmy są najbardziej zrównoważone na świecie?

Umowa dotyczy projektów wiatrowych Empire Wind oraz Beacon Wind. Pierwsza znajduje się 24-48 km od wyspy Long Island, a jej potencjał oceniany jest na 2 GW mocy. Z kolei Beacon Wind leży ok. 30 km na południe od Nantucket. Gdy budowa zostanie ukończona, jej moc powinna wynieść 2,4 GW. Łączna produkcja energii w tych elektrowniach zaspokoi potrzeby energetyczne przeszło dwóch milionów gospodarstw domowych. Operatorem obu farm wciąż będzie Equinor, ale połowę pracowników zapewni BP.

Firmy przekonują, że partnerstwo pozwoli im szybciej rozwijać się na rynku energetyki wiatrowej, który co roku rośnie o 20 proc. Oba koncerny wniosą do niego zdobyte już doświadczenie, ale też ambitne cele: BP jakiś czas temu informowało, że poważnie (dziesięciokrotnie) zwiększy finansowanie projektów niskoemisyjnych. Brytyjska korporacja zamierza wydawać na ten cel 5 mld dolarów rocznie. Jednym z efektów będzie pokaźny wzrost zielonych mocy kontrolowanych przez firmę: z 2,5 GW w 2019 roku do około 50 GW na koniec dekady.

Przeczytaj też: Robert Downey Jr. zachęca do inwestowania w zielone startupy

Z kolei Equinor zamierza w połowie dekady posiadać farmy wiatrowe o mocy od 12 do 16 GW. Będą one zlokalizowane głównie w trzech regionach: na Morzu Północnym, w USA oraz na Bałtyku. Będą to zarówno wiatraki na stałe przymocowane do dna, jak i pływające farmy. Z tymi ostatnimi norweski koncern ma już pewne doświadczenie. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że Equinor rozwija projekt Hywind Tampen, czyli największej na świecie pływającej farmy wiatrowej. Niestety energia pozyskana z tej instalacji posłuży do wydobycia paliw kopalnych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies