Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polacy boją się atomu po sąsiedzku? Nieprawda. Ciekawe wyniki sondażu na zlecenie spółki PGE

Dwie trzecie mieszkańców gmin, w których rozważana jest lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, nie ma nic przeciwko jej budowie "za płotem"

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, sondaż na zlecenie należącej do Polskiej Grupy Energetycznej spółki EJ1 przeprowadziła pracownia PBS w listopadzie i grudniu 2018 r. W badaniu wzięło udział ponad 1,2 tys. mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa na Pomorzu, w których rozważa się zlokalizowanie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.

Takie badanie prowadzone jest tu co roku, jednak tym razem aprobata dla budowy elektrowni jądrowej znajduje się na zaskakująco wysokim poziomie. Aż 69 proc. badanych uważa się za zwolenników atomu w Polsce. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. W poszczególnych gminach odsetek zwolenników wahał się od 66 do 73 proc.

Natomiast o 1 pkt. proc., do 66 proc. spadł odsetek zwolenników lokalizacji inwestycji w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Najwięcej zwolenników atomu w sąsiedztwie było w gminie Choczewo - 74 proc., w gminie Gniewino odsetek ten wynosił 68 proc., a w gminie Krokowa - 62 proc. Tylko w tej ostatniej gminie w ciągu roku poparcie spadło - o 5 pkt proc. W ciągu ostatniego roku w gminach albo nie zmienił się albo spadł odsetek zdecydowanych przeciwników inwestycji.

W obu rozważanych dla pierwszej elektrowni jądrowej lokalizacjach PGE EJ1 prowadzi dwuletnie badania, które powinny skończyć się tej wiosny. Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany na podstawie wyników tych badań. W projekcie Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040 r. Ministerstwo Energii zaproponowało uruchamianie w Polsce - począwszy od 2035 r. - bloków jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza elektrownia miałaby stanąć na północny kraju, a druga w Bełchatowie. Dokładny harmonogram oraz model finansowania energetyki jądrowej w Polsce nie są jeszcze znane.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies