Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Sektor jądrowy chce dekarbonizować Europę

UE na ścieżce do zerowej emisji CO2 powinna wspierać wszystkie technologie. Energetyka jądrowa może być silnym narzędziem walki ze zmianami klimatu - uważają firmy skupione w organizacji Foratom

Spełnienie ambitnych celów Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 będzie wymagało znacznych inwestycji we wszystkie technologie niskoemisyjne. W sytuacji Europy będzie to oznaczało zarówno przedłużenie czasu działania istniejących elektrowni jądrowych, jak i budowę nowych – piszą firmy skupione w branżowej organizacji Foratom. Pod apelem podpisali się potentaci tacy jak m.in. EDF, Fortum, CEZ, Engie Electrabel, Vattenfall i Westinghouse.

Członkowie Foratom w opublikowanym w środę manifeście wspierają unijne dążenia do zerowej emisji CO2 w 2050 roku. Zaznaczają, że aby przeprowadzić transformację energetyczną, UE będzie potrzebować stabilnych ram regulacyjnych wspierających inwestycje we wszystkie niskoemisyjne technologie, również atom.

Przeczytajcie też: mBank nie zgadza się z zarzutami o finansowanie węgla

Branża jądrowa przypomina, że według ostatnich ustaleń Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC – ang. Intergovernmental Panel on Climate Change), który działa przy ONZ, elektrownie atomowe są niezbędne, by nie dopuścić do ogrzania się ziemskiej atmosfery o ponad 1,5 stopnia Celsjusza.

- Energia jądrowa jest uznawana na arenie międzynarodowej za narzędzie kluczowe w walce ze zmianami klimatu, a my, jako przemysł, jesteśmy gotowi do odegrania naszej roli – ocenia Yves Desbazeille, dyrektor generalny Foratom.

Przeczytajcie też: Kryzys klimatyczny to priorytet – apelują polscy naukowcy

Jednocześnie organizacja deklaruje szereg działań, by wspierać bezemisyjną przyszłość UE. Zapewnia, że zużytym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi będzie zarządzać w odpowiedzialny sposób.

W Polskich warunkach dyskusja o energetyce jądrowej ma wymiar raczej teoretyczny. Mimo trwających od ponad dekady przymiarek do wejścia w ten projekt i ponad 700 mln zł wydanych na przygotowania, rząd do dzisiaj nie dał jednoznacznego zielonego światła dla budowy elektrowni. Dyskusje o możliwym ożywieniu działań podsyca podpisane niedawno ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju technologii jądrowej w Polsce.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies