Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rewolucja nadejdzie od morza. Moc farm wiatrowych w UE wzrośnie 25 razy

Komisja Europejska przedstawiła dziś strategię rozwoju morskich farm wiatrowych

W ramach prac nad nowym zielonym ładem dla UE Komisja Europejska przedstawiła dziś strategię rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dokument zakłada, że do 2030 roku moc farm wiatrowych na morzu w UE wzrośnie pięciokrotnie: z obecnych 12 GW do co najmniej 60 GW. Do 2050 roku moc wiatraków na morzach Europy ma wzrosnąć 25-krotnie, do 300 GW. Dodatkowo Komisja zakłada, że oprócz „standardowych” elektrowni wiatrowych powstawać będą inne pływające źródła energii – wiatrowe i słoneczne. Takie rozwiązaniach przeczytasz w green-news.pl tutaj czy tutaj.

Przeczytaj też: Pandemia nie powstrzymała ekspansji OZE

Europa jest teraz jest światowym liderem w dziedzinie morskich farm wiatrowych. Unijne firmy liczą, że eksport tej technologii będzie napędzać całą unijną gospodarkę. – Strategia wyznacza jasny kierunek i stabilne ramy, które są kluczowe dla władz publicznych, inwestorów i deweloperów w tym sektorze. Musimy zwiększyć wewnętrzną produkcję UE, aby osiągnąć nasze cele klimatyczne, zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i wesprzeć gospodarkę w jej odbudowie po wygaśnięciu COVID-19 – wyjaśniła Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii.

Komisja szacuje, że realizacja całego planu będzie kosztować 800 mld euro (równowartość przeszło 3,5 bn zł). Już dziś zapowiedziano nowe ramy wsparcia, które sprawią, że realizacja tego gigantycznego planu inwestycyjnego będzie możliwa i efektywna kosztowo.

Kto może najbardziej na tym skorzystać? Największym na świecie dostawcą turbin wiatrowych jest duński koncern Vestas. Wspólnie z Mitsubishi rozwijają spółkę MHI Vestas, która specjalizuje się w wyłącznie morskich wiatrakach. Na drugim miejscu jest niemiecko-hiszpański Siemens-Gamesa.

Przeczytaj też: BP i Ørsted robią z rafinerii fabrykę zielonego wodoru

Komisja Europejska przypomina, że branża wiatrowa potrzebuje całego łańcucha dostaw: firm budowlanych stawiających wieże i fundamenty, dostawców kabli, operatorów statków. Na przykład komponenty turbin wiatrowych są produkowane w Austrii, Czechach i regionach śródlądowych w Hiszpanii, Francji, Niemczech, a także w Polsce. Obecnie w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie pracuje 62 000 osób.

Foto: Ørsted

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies