Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pandemia nie powstrzymała rozbudowy OZE. Nowe źródła energii są w ogromnej większości zielone

W przyszłym roku wynik może być jeszcze lepszy, ale potem potrzebne będzie większe wsparcie ze strony polityków

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) opublikowała raport Renewables 2020, który może napawać optymizmem fanów ekologicznych rozwiązań. Wynika z niego m.in., że w bieżącym roku w systemach energetycznych na całym świecie przybędzie 200 GW mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Co niezwykle istotne, to aż 90 proc. całej dodanej mocy. To kolejny dowód, że paliwa kopalne przechodzą do lamusa – bez względu na długość i szerokość geograficzną.

Przeczytaj też: BP i Ørsted robią z rafinerii fabrykę zielonego wodoru

Rozwój OZE następuje w czasie, gdy zapotrzebowanie na energię spada, ale eksperci przekonują, że mniejszy popyt na energię to zjawisko tymczasowe, wywołane pandemią i związanym z nią kryzysem. W końcu jednak zagrożenie epidemiczne powinno zniknąć, gospodarka zacznie się odmrażać i odbudowywać, a wtedy potrzeby energetyczne wzrosną. I będzie się to odbywać globalnie. Za tegoroczne wzrosty potencjału zielonej energii odpowiadają przede wszystkim dwie największe gospodarki świata, czyli Chiny i USA. Przywa w nich farm słonecznych i wiatrowych, ale też z hydroelektrowni.

Jeśli wierzyć prognozom IEA, w przyszłym roku potencjał OZE wzrośnie jeszcze bardziej, przyłączonych zostanie około 220 GW nowych mocy. Tym razem jednak za wzrosty nie będą odpowiadać Chiny i USA, ale Unia Europejska oraz Indie. Stanie się tak m.in. za sprawą ukończenia projektów, które według pierwotnych planów, miały być zrealizowane w bieżącym roku, ale na ich drodze stanęła pandemia. Eksperci Agencji jednocześnie zaznaczyli, że wzrosty w kolejnych latach w znacznej mierze uzależnione będą od decyzji politycznych – aby branża mogła się dalej dynamicznie rozwijać, potrzebne będą kolejne zachęty.

Przeczytaj też: Legia doczekała się własnej elektrowni słonecznej

W serwisie green-news.pl mogłeś/mogłaś niedawno przeczytać o raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Uwagę poświęcono w nim zatrudnieniu w sektorze OZE. Również ten dokument mówił o wzrostach: pod koniec 2019 roku branża zatrudniała globalnie 11,5 mln osób, czyli o pół miliona więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Liczby te dotyczą zarówno etatów powstających w samym sektorze energetyki odnawialnej, jak i w firmach tworzących łańcuch dostaw dla sektora OZE. Najwięcej nowych pracowników przybyło w segmencie biopaliw, ale miejsca pracy powstawały też w energetyce wiatrowej i solarnej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies