Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa będzie mieć swoją politykę klimatyczną?

Do władz miasta trafił wniosek o utworzenie obywatelskiego panelu klimatycznego. Prezydent Trzaskowski już jest przekonany

Aktywiści przekazali we wtorek prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu apel o stworzenie obywatelskiego panelu klimatycznego. Chodzi o to, by zorganizować nową w Polsce platformę do wymiany poglądów i obywatelskiego wpływu na polityków. Stu mieszkańców i mieszkanek miasta wspólnie z ekspertami ma debatować o tym, co należy robić, by przeciwdziałać zmianom klimatu.

Politycy w Polsce dotychczas fakt kryzysu klimatycznego po prostu ignorowali. Rośnie jednak społeczna świadomość, że zmierzamy w bardzo niebezpiecznym kierunku i jeśli nic się nie zmieni, czeka nas prawdziwa katastrofa.

Przeczytajcie też: Warszawski AWF ściął zużycie prądu o 87 proc.

Kampania w sprawie panelu obywatelskiego w Warszawie trwa już od kilku tygodni. Zebrano m.in. kilka tysięcy podpisów od osób popierających inicjatywę. Władze miasta chęć zorganizowania panelu potwierdziły już w poniedziałek. Kamil Dąbrowa, rzecznik Ratusza, napisał na Twitterze: – Po spotkaniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym zorganizujemy obywatelski panel klimatyczny. Zaprosimy strony, które są zgodne, że trzeba działać szybko i w skoordynowany sposób – napisał Dąbrowa.


„W obliczu nękających nas w coraz większym stopniu susz, fal upałów, nagłych ulew i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, to na miastach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za ograniczanie wpływu na klimat i uchronienie przed jego postępującą destabilizacją – piszą aktywiści we wniosku o zorganizowanie panelu. Dokument został podpisany przez kilka organizacji, m.in. Miasto jest Nasze, Klub Jagielloński, czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Przeczytajcie też: Dzięki tym pomysłom możecie zrobić coś dobrego dla ziemi

Upały, jakich doświadczają w ostatnich dniach warszawiacy, najlepiej pokazują, że potrzeba zdecydowanych działań. Ważne jednocześnie, żeby inicjatywa obywatelskiego panelu nie skończyła się na samych dyskusjach, a doprowadziła do realnych zmian. Za politykę energetyczną kraju odpowiada rząd, ale samorządy również mają swoje do powiedzenia.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies