Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Największe finansowanie fotowoltaiki w Polsce. Santander i mBank wykładają 350 mln zł

Budowa elektrowni słonecznych ma się zakończyć w ciągu najbliższych 18 miesięcy

Santander Bank Polska i mBank poinformowały o podpisaniu umowy o wartości 350 mln zł na sfinansowanie budowy szeregu elektrowni słonecznych. Cały projekt przygotowała firma R.Power rozwijająca się w segmencie fotowoltaiki. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę aż 128 pojedynczych elektrowni o łącznej mocy 121 MWp (megawat peak, czyli jednostka mocy szczytowej instalacji). Oba banki finansują projekt po połowie.

Przeczytaj też: EBI wspiera budowę 66 elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Elektrownie, których dotyczy umowa, wygrały aukcje OZE. W ich sprawie podpisano 15-letnie kontrakty zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Warto przypomnieć, że w Polsce od kilku lat obowiązuje mechanizm wsparcia projektów odnawialnych źródeł energii, tzw. system aukcyjny. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016 ‒ 2019 wsparcie udzielono ponad 2 tysiącom instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia przeprowadzonych aukcji sprzedano w sumie prawie 154 TWh energii.

W przesłanym komunikacie mBank podkreślił, że konsekwentnie zwiększa swój udział w finansowaniu projektów OZE. W roku 2018 zdecydował się przeznaczyć na ten cel 500 mln zł. Latem ubiegłego roku podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc. do 1 mld złotych. W marcu tego roku ponownie zwiększył limit finansowania - do rekordowych 2 mld złotych. Instytucja tłumaczy to dużym zainteresowaniem inwestorów z branży OZE oraz faktem, że kredyty są dobrze spłacane. Dotychczas środkami ze wspomnianej puli finansowano głównie projekty wiatrowe (75 proc.) i to nie powinno się zmienić.

Przeczytaj też: Instalacja PV produkuje mniej energii niż było w planie? Jest na to sposób

Rynek OZE w Polsce dynamicznie idzie naprzód. Tylko w kwietniu przyłączone do systemu energetycznego instalacje fotowoltaiczne po wzroście o 140 MW osiągnęły moc 1832,7 MW. Dla porównania, na koniec 2019 roku moc źródeł energii ze słońca wyniosła w Polsce 1,3 GW. Te dane wyraźnie pokazują, że fotowoltaika dynamicznie rozwija się w naszym kraju i nie powstrzymała tego procesu nawet pandemia. W roku 2040 moc instalacji tego typu ma wynieść w naszym kraju 16 GW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies