Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Globalne ocieplenie przyczyną gigantycznego wycieku ropy na Syberii. Putin ogłasza stan wyjątkowy

To jedna z najgorszych katastrof ekologicznych w historii Rosji. Usuwanie skutków będzie trwało dziesięciolecia

Na Syberii doszło do wycieku ponad 20 tys. ton oleju napędowego ze zbiorników zakładów należących do Norylskiego Niklu – potentata wydobywczego odgrywającego bardzo istotną rolę w światowych dostawach palladu, niklu czy platyny. Katastrofa jest już porównywana do tej z roku 1989, gdy u wybrzeży Alaski na skały wpłynął tankowiec MT Exxon Valdez. Akcję ratunkową utrudnia specyfika terenu, na którym doszło do wycieku. Ogłoszono stan wyjątkowy.

Przeczytaj też: Drewno z lasu pojedzie do elektrowni? Jest projekt zmiany przepisów

Oleju napędowego wyciekł z wielkiego zbiornika prawdopodobnie z powodu obsunięcia się pali podtrzymujących całą konstrukcję. Były wbite w wieczną zmarzlinę, która najwyraźniej przestała być wieczna. W Rosji oficjalnie wskazuje się już na globalne ocieplenie jako przyczynę tragedii. Należy zaznaczyć, że to właśnie Norylski Nikiel ma pokaźny wkład w globalną katastrofę klimatyczną.

Według ostatnich doniesień skażeniu olejem uległ teren o powierzchni 180 tys. metrów kwadratowych. Pokaźne ilości paliwa dostały się także do rzek Ambarnaja i Dałdykan. Zbieranie substancji komplikuje specyfika regionu – dotrzeć można tam jedynie samochodami terenowymi lub śmigłowcami, a to utrudnia dostarczenie sprzętu niezbędnego do walki ze skutkami wycieku.

Przeczytaj też: Naukowcy apelują, by uznać kryzys klimatyczny za priorytet

Międzynarodowe media alarmują, że działania na szczeblu centralnym podjęto za późno. Stało się tak dlatego, że wyciek prawdopodobnie próbowano ukryć przed prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas telekonferencji wyraźnie podenerwowany pytał, czy o takich zdarzeniach musi się dowiadywać z mediów społecznościowych.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies