Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Enea wejdzie w morskie farmy wiatrowe. Nawiązała alians z europejskim potentatem

Trwają rozmowy z Iberdrolą o projektach wiatrowych bardzo dużej mocy

Enea zaczyna realizować zieloną strategię, którą zapowiedziała kilka miesięcy temu. W 2030 r. 40 proc. dostarczanej przez nią energii będzie pochodzić ze źródeł zero- i niskoemisyjnych, o czym więcej przeczytasz tutaj

W środę 3 czerwca 2020 r. Enea podpisała z Iberdrola Eólica Marina (spółka należąca do hiszpańskiego koncernu Iberdrola) list intencyjny, na mocy którego może nabyć mniejszościowe udziały w projektach morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku o łącznej mocy nawet 3,3 GW. To bardzo duży portfel. Łączna moc projektów rozwijanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego szacowana jest obecnie na 10-12 MW.

Następnym etapem będą wyłączne negocjacje i ocena możliwości przeprowadzenia całej inwestycji oraz m.in. ustalenie, jakie udziały w projektach offshore rozwijanych przez Iberdrolę Enea może objąć. Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego spółki przygotują też harmonogram prac i określą podstawowe parametry potencjalnej transakcji.

Przeczytaj też: Bez tych przepisów morskie farmy wiatrowe nie mogą iść naprzód

Jeśli rozmowy z Iberdrolą zakończą się sukcesem, Enea będzie czwartą dużą polską spółką aktywną w morskiej energetyce wiatrowej. Swoje projekty rozwijają już Polenergia (we współpracy z Equinorem), PGE (rozmawia z duńskim Ørsted) oraz PKN Orlen, który w najbliższym czasie powinien wskazać zagranicznego partnera, z którym będzie budować swoją farmę wiatrową na Bałtyku.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies