Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Take!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny napojów na wynos. Działa już w Krakowie

Pomysł jest dobry i dla środowiska, i dla portfeli przedsiębiorców

System Take!Cup nie jest skomplikowany: kupując kawę lub inny napój w lokalu, który przystąpił do programu, klient płaci 5 zł kaucji i dostaje specjalny kubek. Po jego opróżnieniu pieniądze odzyskuje się oddając go w dowolnym punkcie partnerskim. Kubki dostępne są w dwóch rozmiarach: 300 i 400 ml, a wykonano je z polipropylenu, który jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale też podlega w 100 proc. recyklingowi.

Przeczytaj też: Nestle zainwestuje równowartość 8 miliardów złotych, by stać się bardziej eko

Przedsięwzięcie rozwija trójka rodzeństwa Golonków. Na razie udało im się namówić do współpracy kilkanaście lokali (ich adresy dostępne są pod tym adresem), ale pomysłodawcy zapewniają, że firm zainteresowanych współpracą jest więcej. Możliwości rozwoju są naprawdę duże, bo napoje na wynos serwują kawiarnie, stacje benzynowe, restauracje, ale też niektóre sklepy. W samym Krakowie takich punktów jest naprawdę dużo, a twórcy startupu dostają już zapytania o współpracę z innych miast.

Przystępując do programu przedsiębiorcy decydują się na abonament. Dlaczego mają być zainteresowani płaceniem za wielorazowe kubki? Po pierwsze, wpisują się w ekologiczny trend i mogą w ten sposób przyciągnąć klientów. Po drugie, przyjmując kubki na wymianę, ściągają do siebie osoby, które chcą je oddać. Po trzecie, to rozwiązanie ma przynosić oszczędności. Jeden kubek Take!Cup może podobno zastąpić 500 jednorazówek. Naczynie jest wytrzymałe, a do tego nadaje się do mycia w zmywarce.

Przeczytaj też: Wałbrzych walczy z plastikiem. Jednorazowe torby mają zniknąć do września

Na stronie takecup.pl można znaleźć liczby związane z produkcją jednorazowych kubków. Gdyby przyjęło się rozwiązanie wielorazowe, udałoby się poważnie ograniczyć ilość śmieci, zużycie wody, energii elektrycznej i innych surowców, a także zmniejszyć emisję CO2. To może robić różnicę. Co ciekawe, pomysły na ograniczanie liczby jednorazowych naczyń pojawiają się w różnych miastach – jakiś czas temu pisałem w serwisie green-news.pl, że w Wiedniu pojawiły się automaty przyjmujące wielorazowe kubki po kawie.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies