Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polski rynek zielonych finansów dynamicznie przyspiesza. Na GPW zadebiutowały listy zastawne ING Banku Hipotecznego

Przedstawiciele ING podkreślają, że zielone papiery dłużne są najszybciej rosnącym segmentem rynku. A potencjał do wzrostu jest cały czas ogromny

W poniedziałek 2 grudnia na warszawskiej giełdzie zadebiutowały pięcioletnie listy zastawne ING Banku Śląskiego o wartości 400 mln zł. Emisja została zamknięta w październiku br. Zainteresowanie nią przekroczyło oczekiwania banku – instytucje finansowe zgłosiły popyt na papiery o łącznej wartości 600 mln zł, podczas gdy wartość emisji planowano pierwotnie na 300 mln zł.

Przeczytaj też: EBI kończy z finansowaniem węgla i gazu

– Wartość rocznej nowej sprzedaży hipotek przez ING Bank Śląski, to okokoło 10 mld rocznie, z czego 60-70 proc. spełnia kryteria „zieloności” (czyli słuzą do refinansowania np. kredytów hipotecznych zaciągniętych pod budynki o wysokiej efektywności energetycznej – red.). Polskie przepisy sprawiają, że od 2017 r. niemal wszystkie nowe budynki powstają w standardzie niskoemisyjnym. Jednocześnie bardzo wyraźnie widać, że fundusze, które interesują się listami zastawnymi, takimi jak emitowane przez ING BH, dużo chętniej inwestują i oferują lepsze warunki, jeśli chodzi o papiery powiązane z zielonymi projektami. W Europie ten rynek rozwija się już bardzo szybko. W Polsce jest na bardzo wczesnym etapie, ale to jednocześnie oznacza, że drzemie w nim ogromny potencjał wzrostu – wyjaśnia w rozmowie z green-news.pl Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Sygnalizuje, że ING szykuje się do emisji kolejnych zielonych listów zastawnych. W przyszłym półroczu można spodziewać się transzy papierów dłużnych denominowanych w euro o wartości 500 mln, czyli ponad 2 mld zł. Unijny rynek listów zastawnych jest o wiele głębszy i dynamiczny niż ten w kraju.

Przeczytaj też: Nowa oferta spółki mBanku, panele fotowoltaiczne w leasingu

Jednak i u nas widać, że sprawy idą naprzód. Dosłownie kilka dni temu pisaliśmy, że PKO BP Hipoteczny, który jako pierwszy w kraju z powodzeniem wyemitował zielone listy zastawne, właśnie zapowiada drugą emisję, o wartości 250 mln zł.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies