Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niemcy: e-hulajnogą tylko po ulicy i ścieżce rowerowej. W piątek przyjęto nowe przepisy

Z elektrycznych jednośladów będą mogły korzystać tylko osoby, które ukończyły czternasty rok życia

W piątek Bundesrat, wyższa izba niemieckiego parlamentu przyjęła regulacje dotyczące elektrycznych hulajnóg. Od czerwca w Niemczech na tego typu pojazdach będzie można poruszać się wyłącznie po ścieżkach rowerowych, a tam, gdzie ich nie będzie, po ulicach. Hulajnogi będą mogły rozpędzać się maksymalnie do 20 km/h, a kierować nimi tylko osoby, które ukończyły 14 lat.

Przeczytajcie także: Dostawy wody dzięki energii ze słońca. Projekt Warszawskich Wodociągów

W rozporządzeniu zatwierdzonym przez Bundesrat zapisano także, że elektryczne hulajnogi powinny być zaopatrzone w oświetlenie i system hamowania. Konieczne jest też ubezpieczenie. Dowodem wykupienia polisy ma być naklejka umieszczona na korpusie pojazdu. Co ciekawe, podróżujący na takich jednośladach nie będą musieli używać kasków.

Przeczytajcie także: Byli menedżerowie Tesli zbudują w Europie fabrykę baterii

Bundesrat opowiedziała się także za tym, by na hulajnogach można się było przemieszczać po ulicach jednokierunkowych pod prąd, jeśli jest to dozwolone także dla rowerów.

Teraz rozporządzeniem zajmie się rząd federalny. Jeśli je przyjmie, zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw a przepisy wejdą w życie. Może się to stać już w czerwcu.

Natomiast w Polsce nadal nie uregulowano kwestii e-hulajnóg. Można się nimi poruszać po chodnikach, co zagraża bezpieczeństwu pieszych, szczególnie niepełnosprawnych. O tym, że problem trzeba jak najszybciej rozwiązać, pisałem w tym felietonie.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies