Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Raportowanie ESG ruszy z opóźnieniem. Rząd zajmie się odroczeniem dla części firm

Z wykazu prac Rady Ministrów wynika, że jeszcze w II kwartale 2025 roku rząd przyjmie przepisy dotyczące dyrektywy CSRD, które zmieniono w ramach prac nad pakietem Omnibus

Planowane są zmiany ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Pod długim tytułem projektu o numerze UC93 kryje się nic innego jak szereg modyfikacji, które wynikają z zatwierdzenia zmian w ramach części pakietu Omnibus, odraczającego wejście w życie niektórych zapisów z dyrektywy CSRD (ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju).

Przeczytaj też: Banki obawiają się Trumpa, a to zła informacja dla transformacji

Za transpozycję przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Państwa członkowskie mają czas na zmiany do końca 2025 r.

W połowie kwietnia br. odroczenie, nazywane też nieformalnie „stop the clock”, zostało zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej. Wcześniej błyskawicznie przeszło etap prac na poziomie Parlamentu Europejskiego.

Odroczenie zielonego raportowania. Co się zmieni

Przesunięcie terminów wejścia w życie niektórych obowiązków związanych z raportowaniem ESG przez firmy to wynik zwrotu w polityce Komisji Europejskiej. Nowa KE wyraźnie stawia na konkurencyjność i wzmocnienie europejskiego przemysłu. W optyce Brukseli regulacje takie jak CSDDD, CSRD czy CBAM, mogą przeszkodzić w osiągnięciu tych celów.

Dlatego zdecydowano – w ramach pakietu Omnibus – że należy zrobić przegląd inicjatyw i jeżeli będą ku temu przesłanki, przesunąć je w czasie. Nie jest przesądzone, co dalej z tymi przepisami. Na razie skupiono się na tym, aby zmienić terminy. Kolejnym krokiem ma być uproszczenie części z nich. Jednak na ten temat nie pojawiły się jak dotąd konkretne informacje czy zalążki propozycji.

W przypadku nowelizacji dyrektywy CSRD zmianom uległy terminy raportowania o zrównoważonym rozwoju przez firmy, które miały pierwszy raz sporządzić raporty za 2025 lub za 2026 r. Zostaną zobowiązane do zrobienia tego odpowiednio w 2027 i 2028 r.

Przeczytaj też: Bez raportowania ESG nie będzie zielonych inwestycji?

Zmiana dotyczy dużych firm z tzw. drugiej tury (zatrudniających ponad 250 osób oraz/lub z rocznym obrotem netto powyżej 40 mln euro lub zposiadających sumę bilansową co najmniej 20 mln euro) – te miały zacząć raportowanie za 2025 rok. Z kolei za 2026 rok miały to robić małe i średnie firmy, które są notowane na giełdzie.

Nowelizacja przepisów związana z CSRD to jeden z dwóch kroków, które musi wykonać Polska w związku z dotychczasowymi zmianami w Omnibusie. Przesunięcia zaplanowano także w dyrektywie CSDDD, ale te – jak zapisano w wykazie prac RM – zostaną wprowadzone przez inny projekt.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies