Z wykazu prac Rady Ministrów wynika, że jeszcze w II kwartale 2025 roku rząd przyjmie przepisy dotyczące dyrektywy CSRD, które zmieniono w ramach prac nad pakietem Omnibus
Planowane są zmiany ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Pod długim tytułem projektu o numerze UC93 kryje się nic innego jak szereg modyfikacji, które wynikają z zatwierdzenia zmian w ramach części pakietu Omnibus, odraczającego wejście w życie niektórych zapisów z dyrektywy CSRD (ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju).
Przeczytaj też: Banki obawiają się Trumpa, a to zła informacja dla transformacji
Za transpozycję przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Państwa członkowskie mają czas na zmiany do końca 2025 r.
W połowie kwietnia br. odroczenie, nazywane też nieformalnie „stop the clock”, zostało zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej. Wcześniej błyskawicznie przeszło etap prac na poziomie Parlamentu Europejskiego.
Przesunięcie terminów wejścia w życie niektórych obowiązków związanych z raportowaniem ESG przez firmy to wynik zwrotu w polityce Komisji Europejskiej. Nowa KE wyraźnie stawia na konkurencyjność i wzmocnienie europejskiego przemysłu. W optyce Brukseli regulacje takie jak CSDDD, CSRD czy CBAM, mogą przeszkodzić w osiągnięciu tych celów.
Dlatego zdecydowano – w ramach pakietu Omnibus – że należy zrobić przegląd inicjatyw i jeżeli będą ku temu przesłanki, przesunąć je w czasie. Nie jest przesądzone, co dalej z tymi przepisami. Na razie skupiono się na tym, aby zmienić terminy. Kolejnym krokiem ma być uproszczenie części z nich. Jednak na ten temat nie pojawiły się jak dotąd konkretne informacje czy zalążki propozycji.
W przypadku nowelizacji dyrektywy CSRD zmianom uległy terminy raportowania o zrównoważonym rozwoju przez firmy, które miały pierwszy raz sporządzić raporty za 2025 lub za 2026 r. Zostaną zobowiązane do zrobienia tego odpowiednio w 2027 i 2028 r.
Przeczytaj też: Bez raportowania ESG nie będzie zielonych inwestycji?
Zmiana dotyczy dużych firm z tzw. drugiej tury (zatrudniających ponad 250 osób oraz/lub z rocznym obrotem netto powyżej 40 mln euro lub zposiadających sumę bilansową co najmniej 20 mln euro) – te miały zacząć raportowanie za 2025 rok. Z kolei za 2026 rok miały to robić małe i średnie firmy, które są notowane na giełdzie.
Nowelizacja przepisów związana z CSRD to jeden z dwóch kroków, które musi wykonać Polska w związku z dotychczasowymi zmianami w Omnibusie. Przesunięcia zaplanowano także w dyrektywie CSDDD, ale te – jak zapisano w wykazie prac RM – zostaną wprowadzone przez inny projekt.