Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Morska farma Orlenu pnie się w górę. Rozpoczęto kolejny etap instalacji

Charakterystyczne, żółte elementy morskich turbin wiatrowych pojawiły się na terenie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce. Na Baltic Power – farmie Orlen i Northland Power – ukończono kilka instalacji elementów przejściowych (TP)

Prace instalacyjne na morzu przy farmie trwają od początku 2025 roku. Pierwsze monopale (fundamenty) zostały wbite w dno Bałtyku na początku lutego 2025 roku. Na tych fundamentach osadzane będą turbiny wiatrowe oraz stacje elektroenergetyczne.

Przeczytaj też: Jest pomysł na strategię dla morskiej energetyki wiatrowej

Jednak zanim będzie można zacząć ich montaż, konieczne jest zainstalowanie elementów przejściowych (TP). Łączą one fundamenty z wieżami turbin i podstawami stacji. Każda z nich waży do 350 ton i mierzy 20 metrów. Te konstrukcje są wykonane ze stali, pomalowanej na kolor żółty. Nie jest to kwestia estetyki, a kwestia praktyczna – dzięki jaskrawemu, żółtemu kolorowi, cała konstrukcja jest lepiej widoczna z daleka. Dzięki temu powstaje charakterystyczny widok: u podstawy turbiny na morzu widać właśnie żółte elementy przejściowe.

Dostawcą TP dla Baltic Power jest Smulders. Do połowy kwietnia zainstalowano 5 elementów przejściowych. Za ich montaż odpowiada firma Van Oord, która wykorzystuje do tego pływający dźwig SAL LONE. Ta sama firma prowadzi trwającą instalację monopali. Wbijanie fundamentów w dno morza powinno zakończyć się w połowie 2025 roku.

Przeczytaj też: Trwają prace nad projektem znoszącym 10H. Powołano podkomisję

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Orlen i kanadyjskiego Northland Power, ma zacząć produkować prąd w 2026 roku. Elektrownia o mocy 1,2 GW będzie rocznie generować 4000 GWh (4 TWh) bezemisyjnej energii elektrycznej. Koszt budowy tej pierwszej polskiej morskiej farmy to 4,73 mld euro.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies