Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
NFOŚiGW ma już cały zarząd. Nazwisko prezeski jest znane w branży

Na czele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanęła Dorota Zawadzka-Stępniak. Wcześniej była wiceprezeską funduszu

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w konkursie na prezesa organizowanym przez radę nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej (NFOŚiGW). Rekomendację rady przyjęła Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które jest jedynym właścicielem NFOŚiGW.

Przeczytaj także: „Mój prąd” ze zmianami. Do budżetu dosypano prawie pół miliarda złotych

Dla Zawadzkiej-Stępniak jest to powrót do instytucji, w której w latach 2014-2015 była zastępczynią prezesa. Zarządzała wtedy programami wsparcia finansowego projektów m.in. z obszaru efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii (OZE), ochrony powietrza, ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

W funduszu potrzebujemy poprawy efektywności, przejrzystości i nowych pomysłów, które będą wspierać Polki i Polaków oraz naszą gospodarkę. Wierzę, że uda się nam tego dokonać z nowym zarządem – powiedziała Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła przy tym znaczącą rolę NFOŚiGW w zmianie podejścia do tematyki do klimatu i środowiska w Polsce.

Nominacja prezeski NFOŚiGW kończy kompletowanie zarządu tej instytucji. Wcześniej na stanowiska wiceprezesów wybrani zostali Robert Gajda, Paweł Augustyn oraz Józef Matysiak. W przypadku stanowiska prezesa doszło do dodatkowych rozmów. To dlatego, że w pierwszym podejściu żadna z kandydatur rekomendowanych przez radę nadzorczą nie została zaakceptowana przez szefową resortu klimatu. Informowaliśmy o tym w tekście Zarząd NFOŚiGW na razie bez prezesa. Będzie kolejny konkurs.

Dorota Zawadzka-Stępniak obejmuje stanowisko od poniedziałku 18 marca. Nowa szefowa NFOŚiGW w pierwszej kolejności będzie musiała się zmierzyć z uporządkowaniem sytuacji w programie „Czyste powietrze”, który stracił płynność m.in. przez brak dostępu do środków unijnych, w tym funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Jestem gotowa na to ważne dla Polski i dla mnie osobiście wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, jak wiele zadań przede mną, ale jestem przekonana, że moja wiedza i doświadczenie pomoże w realizacji celów wyznaczanych przez społeczeństwo, ministerstwo klimatu i środowiska oraz Unię Europejską. Będę z zespołem dbała o to, aby jak najefektywniej wykorzystać środki publiczne na działania prośrodowiskowe i proklimatyczne w Polsce – zapowiada Dorota Zawadzka-Stępniak.

Nowa prezeska NFOŚiGW to doświadczona menedżerka z bogatym doświadczeniem w zakresie polityki ochrony środowiska, polityki klimatycznej i energetycznej. Zajmowała się zarówno tworzeniem strategii i regulacji krajowych, jak również ich wykorzystywaniem w praktyce.

Przeczytaj także: Polskie domy nie są gotowe na wejście antysmogowych przepisów

W swojej karierze pełniła funkcje dyrektorskie i kierownicze m.in. w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Konfederacji Lewiatan i PwC Advisory. Odpowiadała także za działania rzecznicze i komunikacyjne w zakresie polityki środowiskowej w Fundacji WWF Polska, a także za kreowanie polityki ochrony powietrza i polityki klimatycznej oraz prowadzenie w imieniu Rządu RP negocjacji międzynarodowych sprzedaży polskiej nadwyżki jednostek Kioto podczas pracy w Ministerstwie Środowiska. Jest absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Administrowania Funduszami Unijnymi w Szkole Głównej Handlowej.

Pełny opis osiągnięć Doroty Zawadzkiej-Stępniak można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Foto: MKiŚ, materiały prasowe

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies