Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niemiecki RWE rozmawiał o przejęciu Ørsted – duńskiego giganta wiatrowego

Niemiecki gigant energetyczny badał możliwość przejęcia globalnego lidera w morskiej energetyce wiatrowej. Kontrolujący Ørsted duński rząd odrzucił jednak propozycję

O próbie konsolidacji najważniejszych graczy na rynku morskiej energetyki wiatrowej, czyli offshore wind, jako pierwszy napisał niemiecki Manager Magazin.

Do rozmów w sprawie potencjalnego kupna grupy Ørsted miało dojść pod koniec ubiegłego roku. Jednak próba akwizycji zakończyła się fiaskiem. Ofertę odrzucił duński rząd, który z pakietem z 50,1 proc. udziałów jest kluczowym udziałowcem w Ørsted. Kopenhaga uznała potencjalne połączenie za niekorzystne.

Przeczytaj także: RWE rozpoczyna budowę swojej największej morskiej farmy wiatrowej. Sofia zasili 1,2 mln odbiorców

Doniesienia o próbie konsolidacji na rynku offshore wind stanowią element szerszych problemów, z jakimi boryka się morska energetyka wiatrowa na świecie. Główne powody to zerwane po pandemii łańcuchy dostaw, które nie zdążyły się nadal odbudować, a także potężna inflacja wywołana m.in. wojną w Ukrainie, która winduje koszty inwestycji.

W efekcie w ubiegłym roku Ørsted podejmował decyzje mające na celu ratowanie rentowności portfela projektów. W listopadzie 2023 roku duński deweloper wycofał się z prac nad rozwojem dwóch amerykańskich projektów o łącznej mocy ponad 2,3 GW (Ocean Wind 1 i 2), które u wybrzeży stanu New Jersey miały rozpocząć produkcję odpowiednio w 2026 i 2028 roku.

Przeczytaj także: Ørsted wycofuje się z morskich farm wiatrowych nie tylko w USA. Porzuca też projekt w Norwegii

Duński deweloper wycofał się także z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii, tłumacząc decyzję koniecznością „priorytetyzacji inwestycji”. Z kolei kilka miesięcy wcześniej, Ørsted zrezygnował z udziału w aukcji, której przedmiotem były prawa do zagospodarowania stref pod budowę farm wiatrowych o szacowanej mocy 7 GW u wybrzeży Niemiec.

Zarówno niemiecki koncern energetyczny, jak i duński deweloper są obecne na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. RWE w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju rynku offshore wind rozwija farmę F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Z kolei Ørsted w ramach partnerstwa z Polską Grupą Energetyczną w pierwszej fazie rozwija projekty Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW, a w drugiej fazie – niewielką farmę o potencjale 200 MW, znajdującą się w pobliżu projektu Baltica 2.

Foto: materiały prasowe RWE

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies