Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ikea jeszcze mocniej wchodzi w morskie wiatraki. Patrzy też na produkcję wodoru i e-paliw

Właściciel sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz Ikea kupi od OX2 mniejszościowy pakiet udziałów w projektach dwóch morskich farm wiatrowych nowej generacji o łącznej mocy 2,4 GW

To już trzecie partnerstwo w zakresie offshore wind zawarte między Ingka Group a szwedzkim deweloperem odnawialnych źródeł energii (OZE). Przedmiotem obecnej transakcji są przyszłe farmy zlokalizowane na wschód od Gotlandii (projekt o nazwie o Pleione) oraz na południowy wschód od Blekinge (projekt o nazwie Neptunus).

Przeczytaj też: Jaka piękna wiatrowa katastrofa

Za 49 proc. udziałów w projektach morskich farmach Grupa Ingka ma zapłacić wstępnie około 230 mln SEK (ok. 20,2 mln euro), a po zamknięciu transakcji – dopłacić około 0,7 mln SEK (ok. 0,6 mln euro).

Kosztami rozwoju projektów partnerzy mają się w przyszłości dzielić się zgodnie ze strukturą udziałową. To nie koniec wspólnych inwestycji meblowego detalisty i szwedzkiego dewelopera odnawialnych źródeł energii. Partnerzy poinformowali o badaniu kolejnych możliwości w szwedzkiej części Morza Bałtyckiego. W grę wchodzi kolejna morska farma wiatrowa (projekt Ren zlokalizowany w pobliżu zakupionego projektu Pleione), a także możliwość utworzenia morskich instalacji do produkcji wodoru.

Jak tłumaczy Paul Stormoen, prezes OX2, projekt nowej generacji ma umożliwić połączenie instalacji morskiej energetyki wiatrowej z produkcją wodoru i e-paliw. Zielone paliwa mają zaspakajać rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną i tworzyć nowe możliwości biznesowe.

Deweloper zamierza także bliżej przyjrzeć się kwestiom przywracania bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Wskazuje m.in. na potrzebę sztucznego natlenienia tego akwenu, co mogłoby przywrócić w nim morskie życie.

Przeczytaj też: Gigainstalacja do produkcji energii i wodoru

Zakupione w Szwecji projekty nie są pierwszą transakcją w zakresie morskiej energetyki wiatrowej pomiędzy OX2 oraz Ingka Investments. Poprzednie umowy obejmowały nabycie 49 procent udziałów w trzech morskich projektach wiatrowych w Finlandii w czerwcu 2023 roku oraz w trzech projektach w Szwecji w 2022 roku. Do tej pory inwestycyjne ramię Ikei przeznaczyło 4 miliardy euro na projekty OZE – farmy wiatrowe i słoneczne.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies