Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Największa morska farma wiatrowa RWE z turbinami, które nadają się do recyklingu. Dostarczy je Siemens Gamesa

Innowacyjne turbiny z łopatami RecyclableBlade zostały już wykorzystane przy niemieckim projekcie

Niemiecki koncern RWE poinformował, że wybrał Siemens Gamesa na dostawcę części turbin dla rozwijanej przez siebie morskiej farmy wiatrowej Sofia o imponującej mocy 1,4 GW. Powstająca u wybrzeży Wielkiej Brytanii elektrownia wiatrowa będzie największa w portfolio RWE. W jej skład wejdzie 100 wiatraków, a 44 z nich dostarczy Siemens.

Istotne jest to, że RWE zamawia RecyclableBlades, czyli wirniki z łopatam nadającymi się do recyklingu. Są wykonane z nowego rodzaju żywicy, która pod koniec cyklu życia łopat pozwala je „rozłożyć”. Oddziela się żywicę od materiału, z którego wykonana jest łopata, co ułatwia ponowne wykorzystanie surowców. Jak zapewnia producent, połowa łopat dla farmy Sofia powstanie w Wielkiej Brytanii. Za ich wytwarzania będzie odpowiedzialny zakład Siemens Gamesa w Hull.

Przeczytaj też: Rząd szuka chętnych do budowy magazynów energii

O rozwiązaniu Siemens Gamesa wiadomo już od jakiegoś czasu, a spółka ma za sobą pomyślną instalację innowacyjnych łopat. Pierwszym projektem morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind), który z nich korzysta, jest pilotażowa elektrownia wiatrowa Kaskasi w Niemczech, rozwijana również przez RWE.

Łopaty trafiły do oferty Siemens Gamesa we wrześniu 2022 r.

Przeczytaj też: Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. zmiany odległości dla wiatraków

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami dużych zmian w technologiach wykorzystywanych w energetyce wiatrowej zarówno na lądzie, jak i morzu. RecyclableBlades – przeznaczone na razie dla offshore wind – to odpowiedź na potrzeby sektora. Łopaty turbin muszą być trwałe, by pracować kilkanaście i więcej lat. Dlatego dla zapewnienia im twardości korzystano z mocnych spoiw – to skutkuje trudnościami z rozłożeniem ich na części, gdy kończy się eksploatacja turbiny. Łopaty starszej generacji zakopuje się w ziemi, ew. kruszy (co jest kosztowne) lub podejmuje próby nadania im drugiego życia (np. jako kładki czy wiaty).

W czasie gdy Siemens Gamesa wdraża nowe rozwiązanie dla energetyki wiatrowej, duński Vestas ogłosił, że rozwiązał inny problem. Opracował przełomową technologię, która pozwoli zutylizować elementy starszych turbin. Koncern przekonuje, że jest w stanie rozdzielać je na części pierwsze, co jak dotąd było uznawane za prawie niemożliwe do osiągnięcia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies