Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce startuje z dopłatami do rowerów elektrycznych

Miasto przewidziało nawet 50 proc. dopłaty do jednośladu

Rowery z elektrycznym wspomaganiem przebojem zdobywają kolejne rynki. Władze miast, widząc pozytywny wpływ jednośladów na miejskie środowisko i zdrowie mieszkańców, uruchamiają dotacje na ich zakup. Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała o uruchomieniu dopłat do rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Jej mieszkańcy będą mogli uzyskać dopłatę w wysokości 50 proc. ceny roweru pod warunkiem, że nie będzie to więcej niż 2,5 tys. zł.

Przeczytaj też: Łódź zorganizowała konkurs dla przedsiębiorców. Nagrodami były rowery towarowe

Dopłaty będą przeznaczone wyłącznie dla osób, które mieszkają w Gdyni. Dotację można otrzymać tylko jeden raz i można ją otrzymać wyłącznie e-rower, którego zakup sfinalizowano po zawarciu stosownej umowy z urzędem miejskim. Co ważne, dofinansowanie może objąć zarówno nowe, jak i używane e-rowery.

Wnioski będą przyjmowane od około połowy maja do 15 października br. (lub do wyczerpania środków przeznaczonych na dopłaty). Osoby chcące ubiegać się o dopłatę powinny zgłosić się do gdyńskiego urzędu miasta. Należy pamiętać o tym, że zakupiony z dotacją rower nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdynia w tym roku przeznaczy na dopłaty do e-rowerów 100 tys. zł. Przy założeniu, że do mieszkańców trafiałyby najwyższe możliwe dotacje, to te środki starczą na dopłaty zaledwie do 40 rowerów elektrycznych. Łączna kwota na dofinansowania może nie jest zawrotna, ale należy pamiętać, że program wygląda na pilotażowy i dopiero co został przyjęty. Jednocześnie w uchwale znalazły się zapisy, które wskazują na to, że w kolejnych latach dofinansowania będą kontynuowane.

Przecztaj też: Bruksela zapłaci 900 euro mieszkańcom, którzy wyrejestrują samochody

Za uchwałą głosowała niemal cała rada miasta. Nikt się nie sprzeciwił, ale troje radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosów.

Gdynia dofinansowała już mieszkańcom zakupy rowerów towarowych w 2020 roku. Zgodnie z założeniami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni celem miasta jest „Dążenie do poprawy jakości środowiska naturalnego, poprzez działania w zakresie równoważenia transportu – zwiększanie udziału niskoemisyjnych środków transportu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w transporcie”.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies