Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wojna na Ukrainie: wojska walczą w strefie Czarnobyla. To groźba katastrofy

Wysadzenie zbiorników z odpadami z byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu zagrażałoby Ukrainie, Białorusi i krajom UE, ostrzega doradca MSW Ukrainy

Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy ostrzega, że w ramach trwającej od rana agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie w czarnobylskiej zonie rozpoczęły się walki. W okolicy byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu zgromadzone są znaczące siły ukraińskie. Tereny te znajdują się niewiele ponad 10 km od białoruskiej granicy.

– Najeźdźcy z terytorium Białorusi wkroczyli do czarnobylskiej strefy. Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy strzegą magazynów niebezpiecznych, radioaktywnych odpadów jądrowych, ciężko walczą – napisał na swoim profilu facebookowym Heraszczenko. Ostrzegł, że jeśli rosyjsko-białoruska artyleria uderzy w zbiorniki z odpadami jądrowymi, radioaktywny pył może rozprzestrzenić się na terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów UE.

Przeczytaj też: Minister Anna Moskwa o dostawach ropy i gazu do Polski

Wcześniej Heraszczenko informował, że Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę uderzeniami rakietowymi na cele w pobliżu Kijowa, Charkowa i Dnipro. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował natomiast, że prowadzi rozmowy w sprawie utworzenia koalicji antyputinowskiej. Jest w kontakcie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem austrii Karlem Nehammerem oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zełenski wezwał ich wszystkich do wprowadzenia konkretnych sancji i udzielenia pomocy wojskowej. – Czekamy na zdecydowane działania – zaznaczył.

Przeczytaj też: Ekstremalne zjawiska pogodowe przybiorą na sile. Naukowcy ostrzegali

Była elektrownia jądrowa w Czarnobylu, w której w 1986 r. doszło do awarii i wybuchu reaktora, regularnie pojawia się w mediach jako źródło potencjalnego zagrożenia ekologicznego. W green-news.pl pisaliśmy swego czasu o obawach przed radioaktywnym skażeniem, jakie pojawiały się, gdy zapłonęły lasy wokół Czarnobyla.

Należy podkreślić, że na obecną chwilę żadne skażenie radioaktywne nie istnieje. Gdyby cokolwiek się zmieniło, będziemy na bieżąco informować.

Więcej o tym, co wojna Rosja-Ukraina oznacza dla zaopatrzenia Polski w energię, możesz dowiedzieć się, słuchając naszego najnowszego Green Podcastu. Zaprosiłam do niego dziennikarkę, Karolinę Bacę-Pogorzelską. Rozmawiałyśmy m.in. o węglu, gazie i transformacji energetycznej.

Foto: sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu, EBRD

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies