Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak wykorzystać łopatę zużytej turbiny wiatrowej? Można zbudować kładkę nad rzeką

W projektowaniu kładki pomogła firma Anmet, zajmująca się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych

Zużyte elementy farm wiatrowych mogą służyć do tworzenia małej architektury w miastach. W Szprotawie, w województwie lubuskim powstała kładka nad rzeką, w której elementem nośnym jest łapata śmigła z wyeksploatowanej turbiny wiatrowej. Samorząd miasta chwali się, że to pierwsza taka inwestycja w kraju.

Przeczytaj też: Emisje CO2 z efektem jojo

Obecnie trwają prace wykończeniowe. Kładka dla pieszych i rowerów połączy wschodnią i północną częścią miasta i zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom na przełomie listopada i grudnia tego roku. Samorząd za pieniądze z wojewódzkiego programu „Lubuska baza turystyczna” zamierza także wybudować bulwar nad rzeką Szprotawą oraz ścieżki rowerowe.

Przeczytaj też: AXA i Generali nie ubezpieczą ropy i gazu

Natomiast w projektowaniu kładki pomogła firma Anmet, zajmująca się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Technologia odzyskiwania została opracowana dzięki unijnej dotacji przy współpracy z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej. Szprotawska firma proponuje również kilka innych sposobów przekształcania zużytych śmigieł w elementy małej architektury miejskiej.

Źródło: PAP

Fot. Materiały Anmet

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: LESS WASTE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies