Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ekowyprawka do szkoły. Zobacz, jak ją skompletować. Inspiracją może być kultowy plecak Kånken

Na ostatniej prostej przed początkiem roku szkolnego warto zainteresować się ekologiczną wyprawką

Fjällräven to szwedzki producent odzieży i sprzętu turystycznego. W Polsce najczęściej kojarzony jest z plecakiem pomagającym dbać o proste plecy. Właśnie proponuje go w nowej, zielonej odsłonie.

Produkowany od lat 70-tych ubiegłego wieku plecak Fjällräven co roku znajduje na świecie ponad 200 tys. nabywców. Jego design przez lata niemal się nie zmieniał. Modyfikowany jest za to materiał, z którego plecak jest szyty. Po wersjach powstających z wełny z recyklingu, przyszedł czas na materiał z celulozy, czyli lyocell. Tkanina Pine Waeve w 100 proc. produkowana jest z roślin. Wyróżnia się trwałością i funkcjonalnością.

Przeczytaj też: Nie znasz zasady 6R? Poznaj i stosuj!

Nowa wersja plecaka produkowana jest w bardziej zrównoważony sposób – w porównaniu z modelami z klasycznych tkanin, w całym procesie zużywa się o 65 proc. mniej wody i 40 proc. mniej energii. Do farbowania wykorzystuje się też o połowę mniej chemikaliów. Fjällräven sięga po hodowlane i certyfikowane drewno z północy Szwecji. Jedno drzewo wystarcza do wyprodukowania 175 plecaków Tree-Kånken. Niestety nie są one tanie: w Polsce sprzedawane są po 500 zł. Producent zapewnia jednak, że nowa lyocellowa tkanina jest wyjątkowo trwała.

Przeczytaj też: Arkadia otwiera sklep z używanymi rzeczami

Jednak skompletowanie „ekowyprawki” nie musi sprowadzać się do kupna hipsterskiego plecaka. Warto poświęcić chwilę i wybrać produkty, które będą trwałe, łatwe w przetworzeniu i powstały z poszanowaniem środowiska. Nic nie wpływa tak dobrze na naszą planetę, jak ograniczanie produkcji i konsumpcji dóbr. Dlatego zanim wyruszysz do sklepu, poświęć chwilę na przygotowanie. Wyposażenie dzieci w ekologiczne produkty do szkoły wcale nie musi wiązać się z większymi wydatkami. Zebrałam kilka porad dotyczących zakupów szkolnych:

 • Zaangażuj dziecko w przygotowania do szkoły i wytłumacz, które rozwiązania i produkty są dobre dla planety i dlaczego.
 • Zrób szczegółową listę najpotrzebniejszych rzeczy, a potem dokładnie przejrzyj szuflady i szafki. Często kupujemy lub dostajemy przybory na zapas, a potem o nich zapominamy.
 • Jeśli musisz kupić plecak, warto poszukać na platformach takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Czasm można znależć na nich zupełnie nowe albo mało używane plecaki z drugiej ręki, które spodobają się uczennicy lub uczniowi.
 • Czytaj etykiety na zeszytach, blokach i teczkach. Produkty wyprodukowane z papieru pochodzącego z recyklingu są odpowiednio oznaczone. Błyszczące lakierowane okładki zeszytów nie nadają się do recyklingu.
 • Kupując kredki i ołówki zwróć uwagę na pochodzenie drewna. Jeśli ma certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), masz pewność, że pochodzi z drewna z dobrze zarządzanego lasu.
 • Wybierz z dzieckiem wielorazową butelkę na wodę, pudełko na drugie śniadanie czy woskowijki, w które będziecie pakować jedzenie. Dobre produkty będą służyć latami (ja sama mam w domu termos i pudełko na drugie śniadania, które mają już przeszło 10 lat i nadal świetnie służą).
 • Zanim kupisz strój na wf – sprawdź czy znajomi nie mają koszulek, dresów lub bluz w dobym stanie albo wręcz takich, które nigdy nie były użyte, które możesz odkupić lub się wymienić.
 • Napraw ubrania, które mają niewielkie przetarcia, rozdarcia czy dziury na kolanach.
 • Wybierz się do sklepu z używanymi ubraniami i sprzętami. Często w takich miejscach można kupić rzeczy w bardzo dobrym stanie lub wręcz nowe.
 • Często lepiej jednorazowo wydać większą kwotę na porządny sprzęt niż kupować kilka razy w ciągu roku tańsze zamienniki.
 • Asertywnie odmawiaj i tłumacz, dlaczego nie warto wydawać pieniędzy na niektóre rzeczy; uczulaj, że część produktów jest zbędnych, a to, że dziecko ich pragnie, to podsycana przez marketingowców moda – ucząc dziecko odpowiedzialnej konsumpcji najlepiej dbasz o przyszłość jego i planety.

Zdjęcie: note thanun on Unsplash

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies