Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nissan opublikował raport nt. zrównoważonego rozwoju. Z fabryk wychodzi mniej odpadów, ale koncern zużywa więcej energii

Koncern pokazuje jak realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ i co jeszcze ma do zrobienia w kwestii redukcji emisji CO2

Nissan Motor opublikował „Raport nt. zrównoważonego rozwoju” za rok 2021. Przedstawia w nim działania firmy na rzecz środowiska naturalnego, bezpieczeństwa ruchu drogowego, różnorodności i integracji oraz zgodności z przepisami prawa. Dokument porusza też kwestie jakości, zaangażowania społecznego i ładu korporacyjnego. Raporty Nissana są wydawane corocznie od 17 lat. Nissan, jak wynika z dokumentu, już osiągnął swój cel w kwestii bezpieczeństwa – udało mu się zredukować liczbę ofiar śmiertelnych wypadków z udziałem pojazdów marki w porównaniu do poziomu z 1995 r. (Japonia) o 76 proc., zwiększyć zatrudnienie kobiet, ograniczyć ilość odpadów i zużywanej wody. Niestety wzrosło zużycie energii związane z produkcją pojedynczego pojazdu – z 1,75 MWh w 2019 roku, do 2,11 MWh w 2020 roku.

Przeczytaj też: Nissan przekonuje, że produkcja aut i ekologia się nie wykluczają

– Oczekuje się od nas podejmowania działań odnoszących się do środowiska naturalnego i społeczeństwa, takich jak: osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach naszej działalności, ochrona zasobów naturalnych i praca na rzecz ochrony praw osób związanych z naszym łańcuchem dostaw – powiedział Makoto Uchida, prezes Nissana, przy okazji publikacji tegorocznego raportu. Takie cele firma z Jokohamy zawarła w przyjętej kilka lat temu strategii „Nissan Sustainability 2022” oraz w Nissan Green Program 2022, opisującym szczegółowe działania w zakresie gospodarowania zasobami naturalnymi, ochrony jakości powietrza i oszczędzania wody.

Przeczytaj też: Boris Johnson zdradza szczegóły budowy gigafabryki Nissana w UK

W najnowszym dokumencie znajdziemy także raporty z realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), opisane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa mają coraz większą rolę do odegrania w osiąganiu tych celów. Przemysł motoryzacyjny, w wielu obszarach, jest stawiany jako przykład skutecznego działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Redukuje poziom emisji gazów cieplarnianych, a w ostatnim czasie sam przyznaje, że jedyną szansą na osiągnięcie celów klimatycznych będzie zaprzestanie produkcji silników spalinowych. W krajach unijnych taka propozycja dotyczy roku 2035.

Koncern jest pionierem nowej elektrycznej mobilności. Model Leaf, którego druga generacja aut trafiła na rynek w 2017 roku, jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów elektrycznych w Polsce.

Zdjęcie: mat. prasowe Nissan

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies