Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Takich paczkomatów jeszcze nie było. InPost zapowiada zieloną rewolucję

Zarządzana przez Rafała Brzoskę firma rozwija program „Green City”

Paczkomatów zapewne nie trzeba już nikomu w Polsce przedstawiać – to rozwiązanie, które szturmem wzięło ulice polskich miast. Ekspansja paczkomatów nierzadko bywa krytykowana, bo utrudnia pieszym komunikację albo psuje walory wizualne osiedli – zwłaszcza gdy chodzi o naprawdę duże automaty. Tym razem warto jednak zwrócić uwagę nie na wygląd maszyn, a ich zasilanie. InPost uruchomił pierwszy paczkomat zasilany wyłącznie energią pochodzącą ze słońca.

Przeczytaj też: Po pływających wiatrakach czas na morskie farmy fotowoltaiczne

Sieć automatów paczkowych InPostu liczy już 13 tys. maszyn. Urządzenie z okrągłym numerem stanęło w Sopocie i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to paczkomat autonomiczny – zasilanie zapewniają mu panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie będzie rozwijane w innych miastach w ramach programu „Green City”. Dołączyły już do niego Łódź, Kraków, Kielce, Wałbrzych czy Zielona Góra.

Inicjatywa InPostu polega nie tylko na zasilaniu automatów zieloną energią. Przewiduje także uruchamianie ładowarek dla pojazdów elektrycznych, sadzenie roślin oczyszczających powietrze czy rozwój transportu przyjaznego środowisku. W miastach biorących udział w programie InPost zamierza sukcesywnie wymieniać swoją flotę dostawczą na samochody elektryczne. Firma zarządzana przez Rafała Brzoskę deklaruje, że do końca roku program „Green City” obejmie kilkadziesiąt miast w Polsce.

Przeczytaj też: Chorwat Mate Rimac pisze swój rozdział historii motoryzacji

InPost przekonuje, że paczkomaty są najbardziej ekologiczną formą dostawy zakupów internetowych. Z analiz firmy wynika, że zamówienie przesyłki do automatu zmniejsza emisję CO2 nawet o 75 proc. w porównaniu z dostawą bezpośrednio do domu klienta. Spółka zapewnia, że dalszy rozwój jej sieci przyczyni się do ograniczenia ruchu samochodowego w miastach, a to przełoży się na poprawę jakości powietrza i ochronę klimatu.

Z serwisu green-news.pl dowiesz się także, że na ekologiczne automaty paczkowe stawia również Allegro. Maszyny potentata e-commerce także będą zasilanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dodatkowo są one wyposażane w czujniki jakości powietrza, z których pomiary będą szeroko udostępniane. W wybranych lokalizacjach przednia strona maszyny będzie pokryta roślinami o powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Allegro zapewnia także, że z lokalnymi władzami poszukuje miejsc, w których zainwestuje w zielone ściany na budynkach. W tym roku powstanie około 21 tys. metrów kwadratowych zielonej przestrzeni. Do końca roku firma chce uruchomić w Polsce 1,5 tys. własnych automatów.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies