Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wiatraki zasilą produkcję piwa. Sprawdź, które browary skorzystają z OZE

Kompania Piwowarska zapewnia, że spróbuje obniżyć ślad węglowy całego łańcucha dostaw

Coraz więcej firm stara się przekonywać klientów do swoich produktów nie tylko atrakcyjną ceną czy gwarancją wysokiej jakości, ale też czynnikiem ekologicznym. Już teraz można zauważyć ten trend w blokach reklamowych, chociaż trzeba pamiętać, że często jest to zwyczajny greenwashing, czyli pozorowane działania prośrodowiskowe. W gronie firm, które chcą się zazielenić jest m.in. Kompania Piwowarska. Jej piwa będą obciążone mniejszym śladem węglowym.

Przeczytaj też: Polska fotowoltaika bliska ważnej granicy

Kompania Piwowarska poinformowała, że wystartowała budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw. To projekt realizowany w ramach umowy z RWE, o którym możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Podpisano ją w 2019 roku i na tej podstawie RWE Renewables w ubiegłym roku pokryło 40 proc. zapotrzebowania browarów KP na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. W tym roku będzie to już 100 proc.

Od przyszłego roku większość zapotrzebowania Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną wykorzystywaną do warzenia piwa w browarach Dojlidy, Lech Browary Wielkopolski i Tyskich Browarach Książęcych będzie zaspokajana przez budowaną właśnie elektrownię wiatrową Lech Nowy Staw. Na elektrownię tę, zlokalizowaną w pobliżu miejscowości Nowy Staw, około 50 km na południowy wschód od Gdańska, składają się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 MW.

Przeczytaj też: Czesi nie odpuszczają ws. Turowa

Kompania Piwowarska potwierdziła, że jej celem jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich browarach do 2030 roku. Jednocześnie firma chce zachęcać swoich dostawców i partnerów do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw o 30 proc. Z kolei do połowy stulecia zrealizowana ma być strategia osiągnięcia pełnej neutralności węglowej zarówno w firmie, jak i u jej poddostawców. KP deklaruje przy tym, że dzięki umowie podpisanej z RWE ślad węglowy pochodzący z jej browarów w 2021 roku będzie o 66 mniejszy w porównaniu z 2019 rokiem.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies