Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska doczeka się nowej waluty? Greencoin może trafić do kieszeni osób żyjących eko

Gdańsk przeprowadzi eksperyment z zieloną walutą

Jak zachęcić ludzi do szanowania środowiska naturalnego i zachowań mniej obciążających planetę? Można edukować, można karać, można też nagradzać. W tym kierunku poszli twórcy greencoina, czyli projektu alternatywnej waluty, która ma trafić do naszych kieszeni w zamian za prośrodowiskowe działania. Za dwa lata rozwiązanie to może być testowane w Gdańsku.

Przeczytaj też: Niemcy radykalnie przyspieszają w polityce klimatycznej

Idea greencoina jest dość prosta: otrzymuje się go w nagrodę za ekologiczne zachowanie. Zielona waluta mogłaby być wydawana wyłącznie na kolejne prośrodowiskowe produkty czy usługi. W efekcie powstałby samonapędzający się system. Przynajmniej tak uważa zespół stojący za projektem. Realizuje go międzynarodowe konsorcjum jednostek naukowych, wśród których znalazły się Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytet Metropolitalny w Oslo i Uniwersytet w Stavanger oraz organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Zespół otrzymał dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Projekt wystartował w marcu tego roku. Przez kilka kwartałów prowadzone będą badania nad jego społecznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi i technologicznymi aspektami. W 2023 roku, pomysł wejdzie w falę testowania: Gdańsk stanie się żywym laboratorium, prawdopodobnie przy udziale władz miasta.

Przeczytaj też: Kolejna duża sieć handlowa decyduje się na fotowoltaikę

Twórcy podkreślają, że są otwarci na współpracę z różnymi instytucjami – system ma za zadanie łączyć ludzi i podmioty zaangażowane w ochronę środowiska. Dlatego w 2024 roku opracowane przez zespół oprogramowanie zostanie otwarte i stanie się powszechnie dostępne. Jednocześnie zaznacza on, że projekt nie będzie miał nic wspólnego z kryptowalutami. Greencoinowi bliżej do punktów lojalnościowych w sieciach sklepów. To zdecydowanie dobra wiadomość – o szkodliwości np. bitcoina możesz przeczytać m.in. w tekście Elon Musk myślami chyba jest już na Marsie. Tesla wycofuje się z Bitcoina.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies