Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Gustuje w nich były mistrz świata Formuły 1. Jadalne robaki to dziś doskonały pomysł na biznes

Larwy chrząszcza niebawem zagoszczą na sklepowych półkach. Bez obaw, nie trzeba będzie wzywać sanepidu. Trafią tam całkiem legalnie

Urzędnicy Unii Europejskiej zdecydowali o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarskiego na listę „nowej żywności”. Suszone robaki będą niebawem dostępne w sklepach w UE. Dostępne będą suszone w całości lub jako mączka dodawana do makaronu, ciastek, batonów proteinowych, kotletów czy burgerów jak te na zdjęciu poniżej. Startupów rozwijających produkcję takich smakołyków przybywa. W jeden z nich zainwestował były mistrz świata Formuły 1, Nico Rosberg, który od kilku lat inwestuje w zrównoważone startupy. Czytelniczkom i czytelnikom portalu green-news.pl może być także znany jako szef zespołu Extreme E, nowej offroadowej serii motorsportowej.

Przeczytaj też: Stella McCartney projektuje ubrania z materiału z grzybów

Zanim larwy zostały wpisane 3 maja br. na listę, w styczniu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał je za bogate źródło białka, tłuszczu i błonnika, będące częścią zrównoważonej diety. Napisano o nich, że to „zrównoważone źródło pożywienia, którego hodowla łączy się z niewielką emisją dwutlenku węgla”. Larwy mącznika młynarka mają okół 3 cm długości, wysuszone są wybarwione na kolor żółty. Są pierwszymi owadami dodanymi do listy „Novel food”, na której można znaleźć produkty, które nie były wykorzystywane w branży spożywczej w UE na masową skalę i które mają w sobie pierwiastek innowacyjności lub takie, które wywodzą się spoza Unii.

Przeczytaj też: Zamienniki mięsa coraz częściej goszczą na naszych stołach

Dlaczego unijni urzędnicy zainteresowali się pożywnymi owadami? Są one uważane za wartościowe źródło protein, które od wieków z powodzeniem sprawdza się w krajach azjatyckich. Larwy mączniaka nie są jednak dla wszystkich. Zostały sklasyfikowane jako żywność mogąca powodować reakcje alergiczne, szczególnie u osób, u których wystąpiły wcześniej takie reakcje na skorupiaki i roztocza. Lista owadów określanych jako „Novel food” niebawem się wydłuży. EFSA rozpatruje jedenaście aplikacji dotyczących kolejnych owadów. Wraz z rozwojem rynku hodowla robaków, z których pozyskiwane jest białko może stać się intratnym biznesem. Na razie są to produkty niszowe.

W Polsce przybywa osób, które deklarują, że zamierzają ograniczyć spożycie tradycyjnego mięsa. Takie deklaracje składa już ponad 40 proc. ankietowanych Polaków. Wpisujemy się w światowy trend, o którym niedawno pisał Maciej Sikorski.

Zdjęcia: Wikipedia.org

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies