Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Sukces polskiej firmy. Jej pomysł na ekoogrzewanie spodobał się na Północy

Firmy nie muszą samodzielnie wprowadzać kompleksowych rozwiązań prośrodowiskowych czasem lepszym pomysłem okazuje się współpraca i wymiana pomysłów

Ponad połowa ciepła w Helsinkach wytwarzana jest z węgla. To wielki problem dla miasta, które do 2030 roku chce przestać używać tego surowca, a pięć lat później zamierza się pochwalić neutralnością pod względem emisji CO2. Dlatego stolica Finlandii poszukuje nowatorskich rozwiązań. Zorganizowała w tym celu konkurs Helsinki Energy Challenge. Jedną z jego jaśniejszych gwiazd okazała się polska firma ConnectPoint.

Przeczytaj też: Nowy sposób na sfinansowanie instalacji słonecznej

Do organizatorów imprezy napłynęło ponad 250 zgłoszeń, a do finału zakwalifikowało się ponad dziesięć z nich. W gronie finalistów znalazło się konsorcjum pod przewodnictwem EIT InnoEnergy, czyli Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (to jedna z instytucji UE). Podmiot ten inwestuje w spółki i pomaga im w opracowywaniu nowatorskich produktów i usług przyspieszających rozwój w zakresie zrównoważonej energii.

W składzie konsorcjum, oprócz ConnectPoint, znalazły się Ecovat, HeatVentors, Heliac oraz Savosolar. Ich projekt łączy różne technologie i, co istotne, jest skalowalny. Twórcy zapewniają, że pozwoliłby on zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z ogrzewania miejskiego w Helsinkach aż o 78 proc. do roku 2030. Rozwiązanie zakłada dostarczenie mieszkańcom Helsinek 1039 GWh rocznie wolnej od CO2, nieszkodliwej dla środowiska słonecznej energii cieplnej. Odbyłoby się to bez uszczerbku na komforcie klimatycznym wewnątrz budynków.

Przeczytaj też: Orlen dostał zgodę na przejęcie trzech farm wiatrowych

Projekt europejskiego konsorcjum zakłada łączenie ciepła słonecznego z technologii kolektorów płaskich firmy Savosolar i technologii skoncentrowanego ciepła słonecznego firmy Heliac. Każda modułowa instalacja może wyprodukować ponad 1 tys. GWh energii cieplnej bez emisji dwutlenku węgla. Wykorzystując wielkoskalowy system magazynowania firmy Ecovat, można z kolei zmagazynować do 33 proc. całkowitego ciepła słonecznego zebranego w ciągu roku.

Firma HeatVentors dostarcza zdecentralizowane zasobniki ciepła. Dają one systemowi elastyczność i zmniejszają zapotrzebowanie szczytowe. Co do pomysłu wnosi ConnectPoint? Inteligentną platformę ciepłowniczą, działająca w czasie rzeczywistym. Pozwala ona na zdalne zarządzanie siecią ciepłowniczą, jednocześnie stymulując zaangażowanie mieszkańców za pomocą grywalizacji. Firma wyjaśnia, że jej platforma Nexo pozwala zaplanować zapotrzebowanie na ciepło i optymalizuje wykorzystanie istniejących źródeł ciepła: zarówno konwencjonalnych jak i odnawialnych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies