Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trzecia odsłona programu „Mój prąd” od 1 lipca. Co zmieni się w dopłatach?

Do tej pory w ramach „Mojego prądu wydano w Polsce 1,1 mld zł. Pozwoliło to dofinansować 220 tys. niewielkich instalacji fotowoltaicznych

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, zapowiada nowy nabór wniosków do popularnego programu „Mój prąd”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wnioski będą przyjmowane od 1 lipca br. Już teraz wiadomo, że w trzeciej odsłonie programu nie zmieni się moc instalacji fotowoltaicznych, do których będzie można uzyskać dofinansowanie. Wyniesie od 2 do 10 kW. Niektóre kwestie mogą się jednak zmienić.

Przeczytaj też: Kopciuchów w Polsce ubywa

Z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów programu istotne jest to, że z dofinansowania skorzystać będą mogli wnioskodawcy, którzy kupili instalację po 31 stycznia 2020 roku – nie będzie ich obowiązywać data ogłoszenia naboru. Oczywiście wymaga to spełnienia innych warunków określonych w programie. Nabór wniosków planowany jest do 20 grudnia 2021 roku (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania środków. A poprzednie edycje pokazały, że pieniądze szybko się rozchodzą.

Szczegóły trzeciej edycji projektu „Mój prąd”, w tym przewidywany budżet przedsięwzięcia, mają się pojawić wkrótce. Na razie wiadomo, że finansowane będą instalacje zakończone i podłączone do sieci dystrybucyjnej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW doprecyzowują jeszcze możliwość rozszerzenia zakresu programu o takie elementy, jak ładowarki do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. W komunikacie wspomniano, że większy nacisk ma być kładziony na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Tauron pozyskuje coraz więcej energii z farm wiatrowych

Z serwisu green-news.pl możesz się dowiedzieć, że do tej pory w ramach inicjatywy „Mój prąd” wydano w Polsce 1,1 mld zł, dzięki czemu państwo dopłaciło do 220 tys. niewielkich instalacji fotowoltaicznych. Program cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pod koniec ubiegłego roku NFOŚiGW dołożył do niego 100 mln zł. Takie środki wystarczają na wsparcie 20 tys. instalacji (dopłata wynosi 5 tys. zł). Łączna moc instalacji, które powstały dzięki temu wsparciu to 1,2 GW. Rocznie wyprodukują one 1,2 terawatogodziny energii elektrycznej.

We wcześniejszych edycjach wnioski o dopłaty przyjmowano elektronicznie. W nowej odsłonie nie powinno się to zmienić. Więcej o tym, jakie dokumenty trzeba było przygotować, przeczytasz tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies