Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mięso, ryby czy rośliny: co Polacy zjedzą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Niektóre dane napawają optymizmem, ale wciąż niewielki jest dosetek osób, które planują wyłącznie wegańskie lub wegetariańskie święta

Przed nami święta, czyli czas rodzinnych spotkań, masowego oglądania Kevina, który ponownie obudzi się sam w domu, znajdowania pod choinką (najlepiej żywą w doniczce) mniej lub bardziej udanych prezentów, ale też… długiego siedzenia przy stole zastawionym licznymi potrawami. Nie ma sensu pisać o tym, by się nie przejadać. Wiadomo, że taki apel trafi w próżnię. Lepiej rzucić okiem na wyniki badania, które przeprowadził niedawno panel Ariadna na zlecenie kampanii RoślinnieJemy. Ilu Polaków planuje roślinne święta?

Przeczytaj też: Tauron zamyka 2020 rok uruchamiając pierwszą farmę fotowoltaiczną

Z badania wynika m.in., że co trzeci Polak w najbliższe święta zje mniej dań i produktów mięsnych niż przed rokiem. W przypadku największych miast wynik jest jeszcze lepszy – to już blisko 40 proc. badanych (w przypadku mieszkańców wsi wskaźnik wynosi 28 proc.). Są i tacy, którzy zamierzają zjeść więcej mięsa niż w zeszłoroczne święta. Nie jest to jednak liczna grupa – zaledwie 3 proc. ankietowanych. Co piąty uczestnik badania zapewnia, że tym razem zje mniej dań i produktów rybnych. Zdecydowanie mniej, bo o 7 proc. zamierza zjeść ich więcej. To ważne. Z tekstu Nie kupisz żywego karpia? Super! Ale odpowiedzialnie trzeba wybierać wszystkie ryby mogłaś lub mogłeś się dowiedzieć, że konsumpcję ryb najlepiej jest ograniczać, i to nie tylko w święta, bo doprowadziliśmy łowiska na skraj katastrofy.

Co z roślinami? Niemal co piąty badany zamierza przygotować na świąteczny stół roślinne alternatywy tradycyjnych potraw mięsnych. W przypadku ryb takie plany ma 13 proc. ankietowanych. Zamierzają oni podać np. selerybę czy śledzie z boczniaków. Te ostatnie sam przygotowałem na zeszłoroczne święta i mogę je polecić. Autorzy badania podkreślają, że roślinne zamienniki ryb na wigilijny stół zamierza przygotować taki sam odsetek mieszkańców największych miast oraz wsi (14 proc.). To pokazuje, że zmiany w roślinnym kierunku nie muszą być domeną wielkomiejskich hipsterów.

Przeczytaj też: Parlament Europejski zdecydował. Co dalej z roślinnymi kiełbasami i stekami?

W gronie ankietowanych znalazły się oczywiście takie osoby, które na stole świątecznym postawią wyłącznie potrawy wegańskie lub wegetariańskie. Niestety, nie jest to liczne grono, bo tylko 2 proc. respondentów. Są to zarówno mieszkańcy największych miast, jak i wsi – w przypadku pozostałych grup odsetek spada do 1 proc. U blisko dwóch trzecich Polaków na wigilijnym stole nie zagoszczą potrawy mięsne, lecz ma to związek z tradycją. Pozostaje trzymać kciuki, by za rok wyniki były jeszcze bardziej „zielone". Ale też za to, żeby po świętach jak najmniej jedzenia trafiło do kosza.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies