Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kartoniki Tetra Pak to obciążenie dla środowiska. Firma zapowiada nowe działania, które pozwolą zmniejszyć ten problem

W ubiegłym roku firma zrecyklingowała nieco ponad jedną czwartą zużytych kartoników. Chce zwiększyć moce przerobowe w Polsce

Tetra Pak to producent opakowań znanych na całym świecie. W kartonach pochodzących z jego fabryk można kupić mleko, soki czy napoje i zupy. Problemem pozostaje to, że kartony na napoje to tzw. opakowania wielomateriałowe. Składają się z papieru, folii i aluminium. I chociaż te dwa ostatnie składniki w całej masie opakowania mają niewielki udział, to recykling całego kartonika jest utrudniony. Pisaliśmy już w green-news.pl o tym, że nad rozwiązaniem tego problemu pracują m.in. naukowcy z Politechniki Śląskiej.

Przeczytaj też: Żabka weźmie od Ciebie plastikowe butelki

Oczekiwania wobec producentów opakowań cały czas rosną, więc Tetra Pak idąc z duchem czasu również podejmuje nowe zobowiązania. W ubiegłym roku przystąpiła do globalnej inicjatywy New Plastics Economy Global Commitment, zainicjowanej przez fundację Ellen MacArthur. Ma ona na celu poprawę stanu planety poprzez oparcie się na obiegu zamkniętym zarządzania plastikiem i odpadami zawierającymi ten surowiec. Firma chwali się również, że ramach swoich zobowiązań jako pierwsza firma w Europie w 2019 r. wprowadziła na rynek papierowe słomki, a uprzemysłowienie ich produkcji ma sprostać światowemu popytowi do 2025 roku. Z punktu widzenia naszego portalu najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście picie napojów bez słomek. Zapewniamy, że jest to możliwe.

Z raportu zrównoważonego rozwoju Tetra Pak wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat firma zredukowała emisję dwutlenku węgla w całym łańcuchu produkcyjnym o 10 mln ton. W ubiegłym roku zrecyklingowała prawie 50 miliardów opakowań, co stanowi 26 proc. zużytych kartoników. Nadal widać więc duże możliwości poprawy.

Przeczytaj też: Ikea zapowiada roślinną rewolucję w swoim menu

Jednocześnie Tetra Pak zapowiada, że pracuje nad tym. Wspólnie ze Stora Enso zbada możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach. Celem jest znaczące zwiększenie poziomu recyklingu tego typu opakowań w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekt przewiduje, że zakład Stora Enso w Ostrołęce zajmie się rozwłóknianiem zużytych kartonów po napojach, a oddzielone w procesie włókna celulozowe będą wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru. Natomiast firma Tetra Pak byłaby odpowiedzialna za recykling i ponowne wykorzystanie polimerów i aluminium, które będą przetwarzane przez wybranego partnera. Jeśli projekt dojdzie do skutku, dzienna wydajność nowej linii do recyklingu wynosiłaby 50 tys. ton zużytych kartonów do płynnej żywności, co znacząco podniosłoby zdolność do recyklingu tego typu opakowań w całej Europie.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies