Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Klimatyczny Dzień Niepodległości: naszym wyzwaniem jest ochrona Polski przed katastrofą

WWF z okazji święta 11 listopada publikuje listę postulatów, które pozwolą odbudować polską gospodarkę po pandemii COVID-19 i zapewnią bezpieczną przyszłość następnym pokoleniom

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, której wywalczenie zajęło naszym przodkom ponad sto lat. Niezbędna była przy tym determinacja całych pokoleń polskich patriotów i patriotek. Organizacja ekologiczna WWF zwraca uwagę, że obecnie stoimy przed równie wielkim wyzwaniem na kolejne stulecie. Ma ono zupełnie inną skalę i inny charakter. Jednak tak samo jak wcześniej w historii, Polacy znów muszą wykazać się patriotyczną postawą.

Przeczytaj też: Papież Franciszek apeluje o energetyczną przemianę

– Wyzwaniem tym jest ochrona Polski przed katastrofą klimatyczną. Miłość do Ojczyzny to także miłość do jej bogatej i pięknej przyrody oraz troska o następne pokolenia, dla których zmiana klimatu stanowi bezwzględne zagrożenie – zwracają uwagę eksperci WWF. Przypominają, że zgodnie z danymi dostarczanymi przez świat nauki najpóźniej do 2050 roku ludzkość musi osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli równowagę pomiędzy ilością emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem.

– To wyzwanie dotyczy nie tylko Polski – jedynie neutralność klimatyczna w skali globalnej pozwoli zatrzymać katastrofę klimatyczną i zapewni nam przetrwanie w drugiej połowie XXI wieku – zwraca uwagę Mirosław Proppé, szef WWF Polska.

Podkreśla, że choć obecnie Polska, tak samo jak inne kraje mierzy się z falą koronawirusa, to po COVID-19 przyjdzie czas na odbudowę gospodarki. Unia Europejska zapowiedziała już, że przeznaczy na ten cel 750 mld euro. Żeby skorzystać z tych pieniędzy, kraje członkowskie muszą przedstawić swoje Krajowe plany odbudowy i zwiększania odporności, w skrócie KPO. Z unijnego funduszu odbudowy będzie można uzyskać pieniądze na inwestycje, które będą dawać impuls rozwojowy.

– To nie fundusze strukturalne, które przeznaczone były na wyrównywanie poziomu rozwoju i życia w poszczególnych krajach. Dzięki tym środkom finansowym mamy szansę wzmocnić naszą gospodarkę i uodpornić ją na przyszłe wstrząsy, takie jak pandemie i zmiana klimatu. To również szansa na poprawę globalnej konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Szansa na poprawę innowacyjności i obniżenie śladu węglowego produktów i usług z Polski. Nie zmarnujmy jej – apeluje Mirosław Proppé.

Przeczytaj też: Polacy świadomi kryzysu klimatycznego, ale mają efekt wyparcia

WWF na podstawie rekomendacji ekspertów przygotował listę projektów, które powinny znaleźć się w polskim planie odbudowy. Podzielono je na cztery obszary: rolnictwo, leśnictwo i stosunki wodne, a także budownictwo, transport oraz energetyka. Pełną treść klimatycznego apelu WWF znajdziesz tutaj.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies