Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Transformacja energetycznego biznesu Solorza trwa. Miliarder inwestuje w stacje tankowania wodorem

Za kilka kwartałów na stacji będzie można zatankować pojazdy zielonym paliwem

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) coraz mocniej angażuje się w proces transformacji energetycznej. Firma przedstawiła już plan odchodzenia od energetyki opartej na węglu i wykonuje kolejne kroki w kierunku zielonego biznesu. Według najświeższych doniesień, spółka zakupiła od norweskiej firmy Nel Hydrogen stacje tankowania wodorem. Dostawy powinny być zrealizowane w 2021 roku.

Przeczytaj też: Twoja przesyłka przyjedzie do paczkomatu elektrykiem

Nel Hydrogen to bardzo doświadczony gracz na rynku wodorowym, a jego historia liczy blisko sto lat. Firma realizuje zamówienia dla znacznie większych podmiotów niż polski ZE PAK. Co konkretnie zamówili Polacy? Urządzenie H2Station, które według opisu producenta zapewnia dużą wydajność przy kompaktowych wymiarach. Stacja może być wykorzystywana zarówno do tankowania samochodów osobowych (500 kg wodoru dziennie), jak i autobusów czy ciężarówek (1500 kg dziennie).

Inwestycja stanowi część szerszego planu. Kilka miesięcy temu mogłeś/aś przeczytać w serwisie green-news.pl, że energetyczny biznes Zygmunta Solorza zakupił elektrolizer HyLYZER 1000-30 od firmy Hydrogenics Europe. Instalacja posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy. Informowano wówczas, że zapotrzebowanie tej jednostki na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, co pozwoli produkować tonę wodoru na dobę. Jeden elektrolizer umożliwi eksploatację 50 autobusów przez 24 godziny, z których każdy przejedzie dziennie do 250 km.

Przeczytaj też: Polsko-szwedzki startup chce być europejską Teslą

Pół roku temu mowa była o zasilaniu instalacji energią pozyskiwaną ze spalania biomasy, ale w nieodległej przyszłości firma zamierza uruchomić w gminie Brudzew farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW. Projekt może być zrealizowany w ciągu roku, a wartość podpisanej umowy to blisko 164 mln zł. Z informacji zdobytych przez green-news.pl wynika jednak, że to tylko pierwszy etap inwestycji, a docelowo powstaną elektrownie słoneczne o łącznej mocy nawet 250 MW. Na tej podstawie można założyć, że zakup kolejnych elektrolizerów oraz stacji tankowania wodorem to tylko kwestia czasu.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies