Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pozytywy pandemii? Polacy przesiadają się na rowery

Klimat sprzyja coraz bardziej, ścieżek rowerowych przybywa, pandemia skłania do utrzymywania dystansu społecznego – za przesiadką na rower przemawia coraz więcej czynników

Wakacje w pełni. Jedni podczas urlopu zamierzają się oddawać błogiemu lenistwu, inni planują w tym czasie rekreację na dwóch kółkach. Niekoniecznie musi to być od razu rajd przez cały kraj – wystarczy krótka przejażdżka po lesie, nad jeziorem, a nawet przez miejskie tereny zielone. Co ciekawe, takie plany ma blisko połowa Polaków. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.

Przeczytaj też: Czym ogrzać dom? Energią z Facebooka

Organizacja chce przyczyniać się do rozwoju branży rowerowej w naszym kraju. Zrzesza przedstawicieli polskich producentów oraz importerów rowerów i części rowerowych, przedstawicieli hurtowni i sklepów rowerowych, a także branżowych mediów. Obecnie PSR prowadzi kampanię Rowerowa Rewolucja, której częścią jest wspomniane badanie. Innym jej elementem są krótkie filmy prezentujące walory rowerów – będą się pojawiać w internecie w kolejnych miesiącach.

Wiadomo już, że wielu Polaków chce wypoczywać na dwóch kółkach. O czym jeszcze warto wspomnieć? Z pewnością ciekawe jest to, że czterech na dziesięciu rodaków korzysta z jednośladu, ograniczając podróżowanie innymi środkami transportu. Odbywa się to głównie kosztem komunikacji miejskiej, taksówek oraz samochodów. Z pewnością wpływ ma na to pandemia koronawirusa – rower uznawany jest za bezpieczny środek transportu, dzięki któremu można utrzymać odpowiedni dystans społeczny.

Przeczytaj też: Uber zniszczył tysiące rowerów elektrycznych

Jednocześnie co czwarty Polak deklaruje, że jeździ rowerem częściej niż w ubiegłym roku. Także i w tym przypadku można się doszukiwać jednego z pozytywnych skutków pandemii. W czasie jej trwania 4 proc. respondentów nabyło rower, a 18 proc. rozważa taki zakup w najbliższym czasie. Nie powinno zatem dziwić, że Arval przygotował ofertę wynajmu jednośladów dla firm. Oczywiście na rowerową rewolucję nie wpłynęła wyłącznie pandemia – swoje zrobiło też np. ocieplenie klimatu, co jednak trudno uznać za do końca pozytywną informację.

Na większą popularność jazdy rowerem z pewnością wpływ ma też rozrastająca się infrastruktura. W 2017 roku w Polsce było ponad 12 tys. km ścieżek przeznaczonych dla jednośladów – w porównaniu z rokiem wcześniejszym oznaczało to wzrost o prawie 8 proc. Nie bez znaczenia jest także sytuacja na drogach, a konkretnie duża liczba poruszających się po nich samochodów. Kierowcy w korkach tracą wiele cennych minut (czasem godzin) i coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że rowerem pokonaliby ten dystans znacznie szybciej.

Przeczytaj też: Ten kraj na poważnie bierze się za promocję rowerów w miastach

Wreszcie znaczenie mają zdrowie i ekologia. Poruszanie się rowerem służy naszemu organizmowi nie tylko w czasie pandemii. Zwłaszcza, jeśli ktoś większość dnia spędza przy biurku. Rower może także wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – im więcej jednośladów, tym mniej samochodów na ulicach, a to oznacza redukcję smogu. W dobie wysokiej emisji gazów cieplarnianych warto pomyśleć o źródle transportu, które nie generuje dwutlenku węgla. Argumentów przemawiających za tym środkiem transportu znajdzie się oczywiście więcej, ale czas na ich poszukiwanie lepiej spędzić na dwóch kółkach...

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies