Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Marzysz o oczku wodnym w ogrodzie? Można je zbudować za pieniądze od państwa

Ministerstwo Klimatu wykłada 100 mln zł. To duża kwota, ale wsparcie małej retencji nie wystarczy, by rozwiązać problem suszy w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformowały o nowym programie „Moja woda”. Zakłada on zainwestowanie 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Pieniądze mają być przeznaczone na dopłaty do przydomowych instalacji zatrzymujących wodę z opadów i roztopów. Środków wystarczy na 20 tysięcy przydomowych zbiorników do retencji.

Przeczytaj też: Miasta mogą dostać pieniądze na zielono-niebieską infrastrukturę

Komentując nowy program minister klimatu Michał Kurtyka wyjaśnił, że zbiorniki na prywatnych działkach mogą zatrzymać szacunkowo 1 mln metrów sześciennych wody rocznie. Oznacza to nie tylko oszczędności dla domowych budżetów i zyski dla lokalnej przyrody, ale też odciążenie kanalizacji i mniejsze ryzyko podtopień. Na te aspekty inwestycji w retencję zwrócono uwagę także w Katowicach, o czym również przeczytasz w green-news.pl.

Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu. Będą je przyjmować wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów poniesionych po 1 czerwca 2020 roku. Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na przewody odprowadzające wodę, zbiornik retencyjny (podziemny lub nadziemny), oczko wodne czy elementy do nawadniania.

Przeczytaj też: Ministerstwo daje 60 milionów złotych na pozyskiwanie deszczówki

Warto dodać, że Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracują nad trzema innymi programami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Do 17 sierpnia br. można składać wnioski o finansowanie „wodnych” projektów w ramach środków norweskich, gdzie zarezerwowano pieniądze m.in. na realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Budżet działania wynosi 100 milionów zł.

Dodatkowo 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zostało przeznaczonych dla samorządów na zmniejszenie problemu suszy i zminimalizowanie ryzyka podtopień podczas obfitych opadów. Wreszcie 50 milionów zł ze środków krajowych zarezerwowano dla samorządów na retencjonowanie wody na terenach wiejskich. W tym przypadku dostępne będą dotacje do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies