Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Moc małych OZE przyłączonych do sieci Enei Operator potroiła się w ciągu roku

Enea Operator rozbudowuje infrastrukturę, przygotowując się na dalszy rozwój rynku

Na koniec 2019 roku do sieci Enei Operator (spółka dystrybucyjna z poznańskiej grupy Enea) przyłączonych było ok. 19 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy około 134 MW. Zdecydowana większość z nich (99 proc.) to instalacje fotowoltaiczne.

Jak podsumowuje Enea Operator, w samym 2019 roku jej klienci przyłączyli 12,7 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy prawie 90 MW. To oznacza, że w skali roku dynamika przyrostu mocy małych OZE wyniosła 200 proc.

Przeczytaj też: 100 milionów na fotowoltaikę w Wielkopolsce

– Ustawa o odnawialnych źródłach energii, systemy dofinansowania z funduszy unijnych oraz program „Mój prąd” powodują, że zainteresowania małymi źródłami zielonej energii dalej będzie rosło. Przewidujemy, że w 2020 r. nadal będzie ich dynamicznie przybywać – ocenia Mateusz Gościniak z biura prasowego Enei Operator.

Spółka szykuje się na kolejne przyłączenia. Rozwój energetyki rozproszonej jest dla spółek dystrybucyjnych wyzwaniem o tyle, że wymaga stałych nakładów na rozbudowę i modernizację sieci. Enea Operator w 2019 wydała na ten cel ponad 1 mld zł.

– W 2020 roku planujemy kontynuować trend z ubiegłych lat i utrzymać nakłady na podobnym poziomie. Ponad 90 proc. tej kwoty to nakłady na modernizację i rozbudowę infrastruktury sieciowej – przyznaje Mateusz Gościniak.

Przeczytaj też: T-raperzy znad Wisły walczą z paleniem śmieci

Nakłady na sieci przeznaczone zostaną zarówno na przyłączanie do nich nowych źródeł energii – w tym również źródeł odnawialnych, jak i modernizację infrastruktury oraz budowę sieci inteligentnych.

Foto: Enea

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies