Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W wypożyczalniach aut na minuty elektryki to wciąż nisza. Raport green-news.pl

W Polsce przez aplikację wypożyczycie już samochody w kilkunastu miastach. Najwięcej pojazdów jest w Warszawie i będzie ich jeszcze przybywać

Wczoraj w serwisie green-news.pl z tego tekstu mogliście dowiedzieć się, jak sobie radzi pierwsza w Polsce wypożyczalnia elektrycznych aut na minuty. A jak to wygląda w całym kraju? Z danych przesłanych przez operatorów wynika, że Polacy mają do dyspozycji 753 samochody elektryczne, z czego 500 w Warszawie i 200 we Wrocławiu. W pierwszym przypadku chodzi o auta BMW i3 oraz BMW i3s oferowane przez innogy go! Natomiast w stolicy Dolnego Śląska elektryki na minuty wypożycza klientom operator Vozilla. Są to Nissany Leaf oraz Renault ZOE.

Przeczytajcie także: Uber Green już w Polsce

U pozostałych operatorów auta z napędem elektrycznym stanowią znikomą część floty. Traficar ma ich 42 i oferuje swoje usługi w: Krakowie, Wieliczce, Skawinie, Warszawie, Markach, Wołominie, Wrocławiu, Leśnicy, Poznaniu, Luboniu, Swarzędzu, Trójmieście i okolicach, na Śląsku, a także w Lublinie, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie. Można w nich wypożyczyć w jego sieci auta ZD D2S oraz Renault Kangoo VAN. Panek oferuje dziesięć elektrycznych Smartów, a 4Mobility - jedno BMW i3. Na pocieszenie dodam, że we flocie Panka pozostałe 1102 auta dostępne w Warszawie i Lublinie to hybrydy Toyota Yaris 1000.

Przeczytajcie także: Mercedes skończy z produkcją aut spalinowych

Natomiast przez aplikacje można wypożyczać nie tylko samochody osobowe, ale też dostawcze. Co więcej, są wśród nich także auta elektryczne. Vozilla dysponuje 10 pojazdami Nissan e-NV200, a Traficar oferuje wspomniane wyżej dwa Renault Kangoo VAN.

Dane zostały zabrane w połowie maja. Wielu operatorów sugerowało w odpowiedziach, że obraz elektrycznego carsharingu w Polsce szybko może się zmienić. Już w poniedziałek 3 cerwca duża liczba elektrycznych aut pojawi się w ofercie Traficar - będą to chińskie dwuosobowe mikrosamochody Zhidou D2S. Oferta może sporo namieszać na warszawskiej mapie carsharingu. Autka będą dostępne po 99 gr za minutę (dla porównania innogy wypożycza BMW i3 po 1,19 gr/min).

Zapytałem Traficar o plany w tym względzie. Gdy tylko otrzymam odpowiedź zaktualizuję tabelkę. Nie uwzględniłem w niej działającego w Trójmieście operatora Miimove, który oferuje wyłącznie auta z silnikiem spalinowym.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies