Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Łatwiejsza termomodernizacja bloków z wielkiej płyty. Mieszka w nich co trzeci Polak

Dopłaty będą wyższe, jeśli wykorzysta się OZE

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którym z funduszu termomodernizacji i remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z wielkiej płyty. W domach takich mieszka ok. 12 mln osób.

Przeczytaj też: Spółdzielnia w centrum Warszawy zainwestowała w panele słoneczne

Dofinansowanie będzie można uzyskać również na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak m.in. panele fotowoltaiczne. Znowelizowana zostanie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

– Premiuje ona inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest zwiększenie liczby takich przedsięwzięć, a docelowym efektem, ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – To kolejna cegiełka w walce o lepszą jakość powietrza i promowanie zielonej energii – wskazała.

Projekt zakłada również pomoc samorządom w działaniach służących poprawie stanu technicznego komunalnych budynków wielorodzinnych. Szacuje się, że do 2029 r. wsparciem zostanie objętych ok. 8 tys. takich budynków. Właściciele i zarządcy będą mogli ubiegać się o pokrycie 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów termomodernizacji. To rozwiązanie powinno zmniejszyć rachunki za energię cieplną oraz poprawić jakość powietrza.

Zgodnie z projektem, podwyższona zostanie również premia termomodernizacyjna w przypadku jednoczesnego realizowania inwestycji termomodernizacyjnej oraz montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki i turbin wiatrowych). Premia ta wzrośnie z 16 do 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Przeczytaj też: Nigdzie nie spala się tyle węgla, co w polskich domach

Szacuje się, że koszt proponowanych rozwiązań w latach 2020-2029 wyniesie ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 70 proc. trafi do samorządów gminnych. Wzmocnionych zostanie około 2 tys. budynków z wielkiej płyty. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies