Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duży sukces studentów z Wrocławia. Amerykański MIT nagrodził ich technologię oczyszczania powietrza 

Polacy zdobyli trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie w Bostonie. Doceniono ich za mikrobiologiczne filtry z drożdży. Oczyszczając powietrze z metali ciężkich zmieniają kolor i pachną brzoskwiniami

O tym, że Polacy oddychają powietrzem najgorszej jakości w całej Europie, wiadomo już dość powszechnie. Regularnie przypominamy też o tym na green-news.pl. Zazwyczaj jednak mówi się o smogu w kontekście pyłów zawieszonych czy tlenków azotu.

Tymczasem według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Polska jest również jednym z największych emitentów metali ciężkich, a nadmiar ołowiu, kadmu czy rtęci w powietrzu mają fatalne skutki dla zdrowia. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) wymyślili filtry biologiczne oparte na modyfikowanych drożdżach Yarrowia lipolytica, które pochłaniają metale ciężkie. Ich zbyt duże stężenie sygnalizują zmieniając kolor na czerwony i wydzielając brzoskwiniowy zapach.

Przeczytaj też: Sąd każe państwu zapłacić odszkodowania za smog

Próby oczyszczania wody czy gleby za pomocą drożdży były przez naukowców podejmowane już wcześniej, jednak na światowym rynku nie ma jeszcze filtrów wykorzystujących mikroorganizmy do oczyszczania powietrza. Dlatego zespół UPWr ma nadzieję, że jego badania doprowadzą do przełomu w monitorowaniu i w walce z wysokimi stężeniami metali ciężkich w powietrzu.

Studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototyp czujnika metali ciężkich, który nadaje się do wykorzystania w mieszkaniach. Teraz projekt wchodzi w fazę tworzenia filtra, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje. Mógłby być instalowany na przykład w kratkach wentylacyjnych – przepływ powietrza zapewniałby jego oczyszczanie.

Przeczytaj też: W Krakowie pierwszy wyrok za palenie węglem

Międzynarodowy konkurs International Genetically Engineered Machine (iGEM) organizuje co roku w Bostonie Massachusetts Institute of Technology (MIT), jedna z wiodących uczelni technicznych na całym świecie. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla studentów nauk biologicznych i inżynierskich. Zdobyty w Bostonie medal potwierdza, że technologia mikrobiologicznych filtrów może mieć w przyszłości poważne znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców uprzemysłowionych części świata i walki z zanieczyszczeniami powietrza.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies